Disney+’ın Türkiye Lisansı İptal Edilebilir!

Disney+’ın uzun süredir beklenen Atatürk dizisi hakkında , platformda değil, FOX ekranlarında yayınlanacağı açıklanmıştı. Konu hakkındaki tartışmalar devam ederken TBMM’nin üst mercilerinden sert açıklamalar geldi.

14 Haziran 2022’de ülkemize giriş yapan Disney+, hızla sürdürdüğü yerli yapımlarının arasına dev bir ismi daha dahil etmişti: Aras Bulut İynemli’nin Atatürk’ü canlandırdığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında yayınlanacak olan ‘Atatürk’ dizisi.

Dizi, Disney+’ın yerli yapımlarını iptal etme kararından da etkilenmemiş, planlandığı tarihte yayınlanacağı açıklanmıştı. Ancak sonrasında dizi hakkında bomba bir haber geldi. Dizinin Disney+ bünyesinde değil, FOX ekranlarında halka açık bir şekilde yayınlanacağı iddia edildi. Dizinin Disney+’tan kaldırılması tepki çekerken, önce RTÜK’ten, bugün de TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı’ndan sert açıklamalar geldi.

Güncelleme – 3 Ağustos 13.15: TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı, “en sert yaptırımlar” dedi:

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Sabah’a yaptığı açıklamada çok sert konuştu, her türlü sert yaptırımı değerlendireceklerini açıkladı:

“Biz meclis açıldığında Disney+ Türkiye yetkililerini çağırıp iptal gerekçelerini komisyonumuza açıklamalarını isteyeceğiz. Bilgi Teknolojileri Kurumunu göreve çağırıyoruz. Disney+’ın lisans iptali dahil, bant daraltma, reklam yasağına kadar her türlü karşılığı vereceğiz.

Disney+ hukuku arkadan dolanmak suretiyle kendilerine başka çözüm yolları buluyorlar. Ticari faaliyetlerinin engellenmesi ya da yasaklanması en doğru kararlardan biridir. Ama topyekün, lisansın iptali dahil her konunun konuşulmasına ve en sert yaptırımların uygulanmasını talep edeceğiz Türkiye Büyük Millet Meclisi Dijital Mecralar Komisyonu olarak.”

Yayman ayrıca Ermenistan’dan da bir açıklama beklediklerini ekledi:

“Amerika’daki etkinliklerde, Ermeni soykırımı ile ilgili konularda, Türkiye’nin uluslararası faaliyetlerinde sürekli önüne çıkarılan bir problem. Türkiye Cumhuriyeti’nin tavrı nettir. Cumhurbaşkanımız Paşinyan ile sıcak ilişkiler kurmuştur. Kendisini cumhurbaşkanlığı törenine davet etmiştir.

Böylesinde sıcak bir iklim oluşmuşken, böyle bir atmosfer yakalanmışken tekrar Diaspora’nın ve Ermeni lobilerinin bu tavırlar iki ülke arasındaki kurulmak istenen köprüleri yıkmaya yönelik çalışmalardır.

Ermenistan’dan bu konuyla ilgili bir açıklama bekliyoruz. Çünkü Atatürk Ermenilerin de bir lideridir, önderidir. Ermeniler İmparatorluk coğrafyasında yaşamaktaydı. Pek çok cephede Ermeniler vardı, doktorlar, hemşireler, bakıcılar vardı. Atatürk Ermeniler için de sembol isimlerden bir tanesiydi. Ermenistan’ın bu konuda bir cevap vermesini reaksiyon göstermesini isterim.”

Güncelleme – 2 Ağustos 18.20: Disney, Atatürk dizisinin iki film olarak sinema ve televizonlarda gösterileceğini açıkladı

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre Disney, Atatürk dizisinin nasıl yayınlanacağı hakkında resmi bir açıklama yaptı. Dizinin Disney+’ta çıkmayacağını kesinleştiren açıklamaya göre “Atatürk”, ilk filmiyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda FOX ekranlarında olacak. İkinci film ise 22 Aralık’ta sinemalara gelecek.

İki film, 2024 yazında da FOX’ta yayınlanacak. Tam yayın takvimi ise şu şekilde;

  • Birinci film, 29 Ekim’de FOX’ta
  • Yine ilk film 3 Kasım’da sinemalarda
  • İkinci film 22 Aralık’ta sinemalarda
  • 2024 yazında ise her iki film de FOX ekranlarında yayınlanacak. 

The Walt Disney Company Genel Müdürü Cenk Soner, konuya ilişkin şunları söyledi: “Atatürk içeriğimizi Cumhuriyet’imizin 100. yılında izleyicilerimizle buluşturuyoruz. İçerik stratejimizde yapılan değişiklikler sonucunda iki film olarak planladığımız Atatürk’ün ilk televizyon özel versiyonunun FOX kanalımızda yayınlanmasının ardından, iki film sinemalarda ve sonrasında FOX ekranlarında olacak. Böylece, Atatürk’ü çok daha geniş kitlelere ulaştırmış olacağız.”

Güncelleme 2 Ağustos 18.07: “Atatürk içeriği yayınlanırsa, tüm dünyada yayınlanacak. Global bir tartışma”

tele1.com.tr’den Egehan Erkün, Disney+’ın Türkiye temsilciliğine ulaştığını ifade ederek konuyla ilgili Disney+ tarafının açıklamalarını paylaştı. İsmi açıklanmayan Disney+ yetkilisinin konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde:

“Bizler aldığımız çağrılar neticesinde dosya oluşturup yurt dışındaki ekibe raporluyoruz. Aslında sosyal medyadaki spekülatif bir olaydan ibaret bir algı yaratıldı. Atatürk’ü görmek istemeyen kesimler var. Onların başlatmış olduğu bir kampanya. Bizlere olumlu ya da olumsuz herhangi bir bilgi henüz verilmedi.”

“Atatürk içeriği yayınlanırsa, tüm dünyada yayınlanacak. Global bir tartışma diyebiliriz. Yurt dışında yayınlanmasını istemeyenler var. Global içerik olduğu için ülkelerden alınan geri bildirimler önemli. Tepkiler ne kadar fazla olursa o kadar göz önünde oluyor. Türkiye tarafından yerel raporlamamızı yapıyoruz. Açıklama yapılmamasının sebebi, halen inceleme yapılması. Bu tepkiler inceleniyor. Yurt dışı tarafı olarak belli bir plan yaptıklarını düşünüyoruz ama durumu değerlendirme süreci var.”

“Bundan birkaç ay önce bazı yerli içerikler kaldırılmıştı. Sadece global içerikler kalmıştı. O dönem de yine ‘Atatürk’ ile ilgili sosyal medyada bazı paylaşımlar yapılmıştı. O zaman bir dosya oluşturup yurt dışındaki birime raporluyorduk. Şimdi de benzer bir durum oldu. Yine dosya oluşturuyoruz. Kaldırılacak ya da kesinlikle yayınlanacak diye bir bildirim yapılmadı. Muhtemelen bir iki gün içinde duyuru yapacağız. Eğer kaldırılma kararı olursa Disney global paylaşım yapıyor”

“Türkiye tarafında yaşananlar şu anda olumsuz bir algı oluşturuyor. Biz dosyamızı ilettik geri dönüş bekliyoruz. Disney+’tan abonelik iptalinin sayısını göremiyoruz. Ama aldığımız çağrılarda bir kısım izleyici aboneliğini iptal etti. Bazıları ise aboneliğini sürdürüp süreci izliyorlar. Sosyal medyada eski paylaşımların da altında hashtag ile tepkiler veriliyor. Netlik kazanması isteniyor. Bugün veya birkaç gün içinde Disney+’ın global bir açıklama yapmasını bekliyoruz. Hem Atatürk dizisi ile ilgili hem de ‘baskı, lobi’ iddialarıyla ilgili açıklama yapılmasını talep ettik”

Son olarak Disney+’ın Türkiye’den çekilme ihtimalinin olup olmadığı ile ilgili konuşan yetkili, “Bizler tarafında böyle bir ihtimal bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

RTÜK, Disney+’ın savunmasını isteyecek

Kaynak :
https://www.birsenaltuntas.com/dizi/flas-gelisme-ataturk-dizisini/28674/

Başa dön tuşu