Disney+’ın Ülkelere Göre Yayına Başlama Tarihi

Disney, elindeki markalardan üretimlere yer vermeyi planladığı platformu Disney+ için son hazırlıklarını yapıyor. Firma, yeni hizmetinin hangi ülkelerde hangi tarihlerde faal olacağına dair bir yol haritası paylaştı. 

Disney’in açıkladığı vakit çizgisi elbette değişime açık. Tekrar de başlangıç etabında hizmetin verileceği 5 ülkede tarihlerde bir sapma olması beklenmiyor. 

Disney+ birinci olarak hangi ülkelerde yayına başlayacak?

Disney+ hizmeti birinci olarak Hollanda, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da yayın hayatına başlayacak. Bu ülkelerdeki yayına başlama tarihleri ise şöyle:

  • Hollanda – 12 Eylül (Beta önizleme) – 12 Kasım 2019
  • ABD – 12 Kasım 2019
  • Kanada – 12 Kasım 2019
  • Avustralya – 19 Kasım 2019
  • Yeni Zelanda – 19 Kasım 2019

Hollanda bu hizmet için pilot bölge olarak seçildi. Bu nedenle de şu anda bölgede yaşayan bireyler, Disney+ Beta testlerine katılabiliyor. 

Dünyanın geri kalanı Disney+’a ne vakit kavuşacak?

Disney, geri kalan ülkeler için de bir vakit çizelgesi açıkladı. Bu çizelgeye nazaran Disney+, Kuzey Amerika’da gelecek yılın birinci çeyreğinde yayına geçecek. Batı Avrupa için bu mühlet 2020 ortalarına kadar uzayacak. Latin Amerika ve Doğu Avrupa ise Disney+ hizmetini kullanmaya 2021 yılının birinci yarısında başlayacak. Asya ve Pasifik ülkeleri ise 2020 ve 2021 yılında kesim parça hizmete kavuşacak. 

Bu farklı vakit çizgilerinin nedeni ise var olan içeriklerin haklarına ilişkin mahallî mutabakatlardan, farklı basın maddelerinden ve öteki nedenlerden kaynaklanıyor. Her ülkede Disney+ içeriği birebir olmayacak. Örneğin Fransa’da bir sinemanın yayın servislerinde yer alabilmesi için vizyondan kalkış tarihinden itibaren 3 yıl geçmesi gerekiyor. Bu da Avengers: Endgame üzere sinemaların Disney+’ta yayınlanmasının önünde mani oluşturuyor. Emsal durum farklı ülkelerde farklı hallerde ortaya çıkabiliyor. 

Başa dön tuşu