El Camino’nun 3 Günde Ulaştığı İzlenme Sayısı

Dünya çapında milyonlarca izlenmeye ulaşmış Breaking Bad dizisinin devamı olan El Camino, geçtiğimiz günlerde Netflix üzerinden yayınlanmıştı. Breaking Bad’in akabinde Jesse Pinkman’ın yarım kalan hikâyesine odaklanan imal, pek çok kişi tarafından eleştirilse de ABD’deki açılış haftasında yalnızca üç günde 6,5 milyon izlendi.

Paylaşılan sayılar, Netflix’in küresel kullanıcı tabanının %40’ının bulunduğu havuzdaki rakamları ölçen Nielsen’s SVOD Content Ratings dataları baz alınarak açıklandı. El Camino’nun izlenme sayısında dikkat çeken bir öbür nokta ise birinci üç günde ulaşılan 6,5 milyon izlenmenin yaklaşık %40’ının 11 Ekim tarihinde yani sinemanın yayınlandığı gün gerçekleştirilmiş olması.

El Camino’yu izleyenler çoğunlukla erkek:

İçeriklerine ilişkin görüntüleme bilgilerini nadiren kamuoyuyla paylaşan Netflix, şimdiye dek bu sinemanın başarısı üzerinde hayli durdu. Bu noktada Netflix, Nielsen tarafından paylaşılan bilgilerin tam olarak gerçeği yansıtmadığını ve imali sadece TV üzerinden izleyen ABD izleyicilerini baz aldığını argüman ediyor. Özcesi Netflix’e nazaran El Camino’yu tablet, taşınabilir veya oyun konsolu üzere öbür aygıtlardan izleyen kullanıcılar, bu hesaba dâhil edilmemiş durumda.

Paylaşılan bilgilerin içinde imali birinci üç gün içerisinde izleyen izleyicilerin demografik bilgileri de yer alıyor. Buna nazaran sinemanın üç günlük izleyici kitlesinin yaklaşık %40’ının 35 ile 49 yaş ortasında, yaklaşık %36’sının 18 ile 34 yaş arasında ve izleyicilerin çoğunluğunun da erkek olduğu paylaşılan bilgiler ortasında yer alıyor.

El Camino, pek çok otorite tarafından olumlu not almasına karşın birtakım izleyiciler tarafından eleştirildi. Bu noktada tenkitleri yapan şahıslar, genel olarak sinemanın beklentilerini karşılamadığını belirtiyor. Son olarak El Camino’nun dünyanın en tanınan dizi ve sinema puanlama sitesi olan IMDb'deki puanı ise 7,6/10. Bu noktada Breaking Bad’in yeni IMDb puanı ise 9,5/10.

Başa dön tuşu