Lucifer’ın Final Yapacağı 5. Sezon Ne Zaman Başlayacak?

Daha evvel duymuş olabileceğiniz üzere, Lucifer Netflix'in “yeniden canlandırığı” gösterilerinden bir tanesi. Birinci olarak 2016 yılında FOX'ta başlayan, lakin üç dönem sonra geçen sene kanal tarafından iptal edilen dizinin hakları, Netflix tarafından satın alındı. Netflix de dizinin hayranlarının başlatmış olduğu kampanyayı dinleyerek diziyi devam ettirme kararı aldı.

Netflix ABD, diziyi birinci başta yayınlamamış olsa da, dünyanın geri kalanında almış olduğu şahane geri dönüşler ile birlikte yayınlamaya karar vermişti. Dizinin son döneminde ne olacağı belirsizliğini korurken, biz de sizler için muhtemel teorileri ve bilinen her şeyi derledik.

Lucifer'in Son Dönemi Hakkında Bilinen Her şey

Bölüm sayısı:

Yeni dönem hakkında en net bildiğimiz şey, kısım sayısı. FOX'un yayınladığı son dönem olan 3. dönemde 26 kısımda karşımıza çıkan dizi; Netflix'in satın almasıyla bir arada 4. dönemde 10 kısım olarak bizi karşılamıştı. Her ne kadar kimileri bunun çok az olduğunu düşünmüş olsa da dizinin başarısı bunu unutturmaya yetmişti.

Netflix, birinci başta yaptığı açıklamada 5. dönemin 10 kısımdan oluşacağını söylemiş; lakin akabinde bir güncelleme açıklaması yapmış ve kısım sayısını 16'ya çıkartmıştı.

Çekimler ne vakit?

Kısa yanıt: Kesin değil. En son Temmuz ayında yapılan açıklamada, dizinin senaristleri final döneminin senaryolarına yeni yeni başladıklarını duyurmuştu. Akabinde da birkaç kısmın senaryosunun yazıldığının haberleri gelmişti. Direktörün ise daha evvelden de dizinin direktörlüğünü üstlenen Richar Speight'in yapacağı açıklanmıştı. Lakin evvelki dönemler göz önünde bulundurulursa yeni dönemin 2020 ilkbahar aylarında izleyici karşısına çıkması bekleniyor.

Fakat dediğimiz üzere, çekimler ne vakit başlıyor, yahut başlandıysa ne kadar çekildi; net olarak aşikâr değil.

5. dönemden ne beklemeli?

4. dönemle ilgili spoiler bölgesine girmeden evvel, birinci üç dönemde Lucifer'de neler olduğunu kısaca anlatmaya çalışalım… demek isterdik lakin Netflix bunu esasen bizim için yapmış:

4. dönemin son kısmında (Cehennemin Yeni Hükümdarı Kim?), Lucifer'in meskene dönüp artık Los Angeles'a dökülmeye başlayan cehennemi denetim altına almaya başladığını görmüştük. Chloe ve Lucifer, birbirlerine olan aşklarını açığa çıkarmış ve Lucifer de “ilk aşkının hiçbir vakit Havva olmadığını” söylemişti.

Sezon boyunca Chloe'nin Lucifer'in şeytani bir tarafı olduğuyla yüzleşmesini görmüştük. Bu da Havva'nın tanıtılmasını mantıklı hale getirmişti.

Bütün bunları göz önüne aldığımızda, aslında 4. dönemin gelecek olan “yeni bir şeye” hazırlık niteliği taşıdığını görebiliyoruz.

Havva'nın geleceği:

 4. dönem sonunda sıkıntılarını kendi kendine çözmek için uzaklaşmaya karar veren Havva'nın geri dönüp dönmeyeceği kesin olmasa da, Joe Henderson'ın daha evvel yaptığı açıklama potansiyeli önemli biçimde yükseltmişti: “Umuyorum ki bu Havva’yı son görüşünüz değildi.”

Başa dön tuşu