Marvel, Loki’nin Paralel Evren Oluşturduğunu Doğruladı

Bu içerikte Avengers: Endgame ile ilgili spoilerlar bulunmaktadır. Sineması hala izlemediyseniz ve izlemeyi düşünüyorsanız okumayı çabucak bırakmanızı tavsiye ederiz.

Marvel hayranları, sinema vizyona girene kadar Avengers: Endgame’de kahramanların dünyayı nasıl kurtaracağına dair onlarca teori ortaya atmıştı. Bu teorilerden en popüleri vakit seyahatiydi ve sinemada de tam olarak bu gerçekleşti. Avengers grubu, sonsuzluk taşlarının tamamını elde etmek için farklı vakit dilimlerine seyahat gerçekleştirdiler.

Marvel, Avengers: Endgame’de farklı bir vakitte seyahat fikri ortaya attı. Buna nazaran geçmişe giden bir kişi, yaşanan olaylarla ilgili bir değişiklik gerçekleştirdiğinde alternatif bir vakit çizgisi dolayısı ile bir paralel cihan oluşturur. Bu nedenle geçmişe seyahat ettiğinde ne yaparsa yapsın kendi vakit dilimini etkileyemez.

Hatırlarsanız sinemada Tony Stark ve Scott Lang, Tesseract’ı ele geçirmek için vakitte seyahat yapıp birinci Avengers sinemasına gidiyorlardı. Ne yazık ki bu vazife sırasında başarısız oluyorlar ve Loki, Tesseract’ı yani uzay taşını çalarak ortadan kayboluyordu. Hey! Bir dakika! Bildiğimiz vakit çizelgesinde işler bu türlü yürümüyordu.

Avengers: Endgame’in direktörleri olan Russo kardeşler, Loki’nin Avengers: Endgame’de Tesseract’ı çalıp kaçtığında alternatif bir vakit çizgisi yarattığını, Captain America’nın Loki’yi bulup her şeyi olağan akışına sokmadığı sürece Loki, alternatif bir gerçeklikte varlığını sürdürmeye devam edecek.

Peki bu bilgi neden kıymetli? Hatırlarsanız Spider-Man: Far From Home sinemasının fragmanında Mysterio, Spider-Man ile tanışırken paralel kozmostan geldiğini açıklamıştı. Birtakım Marvel hayranları, Mysterio’nun aslen kötülük yapan bir karakter olduğundan Spider-Man’i kandırıyor olabileceğini söylemişti. Bu açıklama, paralel cihanların varlığını doğruluyor.

Ayrıca bildiğiniz üzere Marvel, yakında hizmete başlayacak olan Disney+ yayın platformunda bir Loki dizisi yayına sokacak. Loki’nin alternatif bir kainatta varlığını sürdürüyor olması, Loki dizisi için de Marvel’ın elini güçlendiriyor. Loki büsbütün ölmüş olsaydı dizide Thor Ragnarok sinemasının geçtiği vakitten ilerisini göremezdik.

Başa dön tuşu