Netflix, Dark Crystal İçin 2500 Kişilik Ekip Kurmuş

Jim Henson’ın 1983 üretimi kukla sineması The Dark Crystal, genel olarak epeyce güzel bir sinema olmasına karşın bir evvelki yılın sonunda çıkan Steven Spielberg üretimi E.T.’nin gölgesinde kalmıştı. Çünkü o yapımda da epey beğenilen ve büyülü bir dünya karşımıza çıkıyordu.

Yeni Netflix serisi ise Thra isimli büyülü dünyanın derinlerine inmeyi sağlıyor. Gelflinglerin, rakipleri olan öteki bir ırkla uğraşlarını ve Skeksis’in kökeninin öyküsünü bu üretimde öğreniyoruz. Bu açıdan bakınca dizi, seriye yeni dahil olacak birisi için biraz baş karıştırıcı olabiliyor.

Rotten Tomatoes’da %100 seyirci puanına ve genel olarak %89 Tomatometer puanına sahip olan üretimde Netflix, kukla sanatının mümkün olan en âlâ biçimde kullanılması ve sahnelerin göz alıcı görünmesi için elinden gelen çabayı göstermiş durumda. Seride çalışan 83 kuklacı ve onlara ek olarak da düzinelerce ses sanatkarıyla birlikte, imal için çalışan bireylerin sayısı 2,500’ü aşıyor. 

Netflix,The Dark Crystal’in neden büyüleyici bir üretim olduğunu açıkladı

Netflix US, attığı tweet ile üretimin takımını duyurmuş oldu. Buna nazaran The Dark Crystal: Age of Resistance imalinde 170’den fazla kukla kullanılırken, 83 kuklacı ve 59 seslendirme sanatkarı vazife yaptı. Seri boyunca toplam 2500’den fazla kişi çalışmış oldu. 

Serinin dizaynlarından sorumlu olan Toby Froud, yaptıkları şeyin gerçek görünmesini istediklerini söyledi. Froud, “Sete çıkmadan evvel bütün kuklalara baktık, üstlerinden geçip bir şeyler ekledik, orasına burasına biraz daha boya sürdük -gerçekten hayattaymış ve uzun müddettir o dünyada yaşıyormuş üzere göründüklerinden emin olmak için çalıştık.” diyor.

Seride yer alan kukla sanatkarı Louise Gold ise kuklacılığın görünenden daha sofistike bir iş olduğunu söylerken, yapılan işle duygusal bağ kurmanın yanında bir de fizikî olarak çalışma gerektiğini söylüyor.

Başa dön tuşu