Netflix, İçeriklerinin Performansını Nasıl Değerlendiriyor?

Netflix, dizi yahut filmlerini nasıl değerlendirdiği noktasında daha şeffaf olmaya çalışıyor ve İngiliz hükümetine gönderilen bir mektup, 3 yeni tanımlayıcı içeriyor. Şirket içeriklerini Yeni Başlayanlar, İzleyiciler ve Tamamlayıcılar olmak üzere üç kategoriye ayırıyor.

Aslında bu üç yeni kategori, Netflix'in dizi ya da sinemanın iptal edilip edilmemesi noktasında karar vermesine yardımcı olan sistemin bir kesimi. İngiltere Parlamentosuna gönderilen bir mektuba nazaran; Netflix, direktörler ve yapımcılarla birlikte bu üç ölçütle ilgili değerlendirmeleri izliyor ve evvelki raporlara dayanarak gösterimdeki içeriğin devam etmeye kıymet olup olmadığını belirlemek için kullanıyor. Şirket, yapılan iki ölçümün abonelerin gösterdiği ilgiye dayalı olan daha geniş bir kıymetlendirme sağlayacağına inanıyor.

Yeni Başlayanlar, bir dizinin yahut sinemanın 2 dakikasını yahut bir kısmını izleyen haneler olarak tanımlanıyor. Tamamlayıcılar ise bir sinemanın yahut dizi sezonunun yüzde 90'ını izleyenlerin oluşturduğu bir küme. Bu datalar içeriğin birinci yedi gününü ve akabinde gelen birinci 28 günü kapsıyor. 

Üçüncü data kümesi, Netflix'in hissedarlarıyla ve kamuoyuyla paylaştığı 3 aylık gelir mektubunda sıklıkla yer alan daha genel bir ölçüm. Bir sinemanın yüzde 70'ini yahut bir dizinin bir kısmını izleyen haneler “izleyici” olarak kabul ediliyor. Yayın devi, ortaklarının taleplerine bağlı olarak dataların tüm bölgelerde paylaşılacağını açıkladı.

Üçüncü bilgi kümesi aslında çoğu insanın aşina olduğu bir istatistik ve sık sık rekor kıran dizilerde kullanılıyor. Netflix en son Stranger Things'in üçüncü döneminin 64 milyon abone tarafından ilk ayında izlediğini ve “bugüne kadarki en çok izlenen sezon” olduğunu açıklamıştı.

Geçtiğimiz aylarda kimi muharrirler ve üreticiler Netflix'in yeterince şeffaf olmadığı istikametinde hayal kırıklıklarını lisana getirmişlerdi. Akabinde şirketin CEO'su Reed Hastings ve içerik sorumlusu Ted Sarandos üzere Netflix yöneticileri, gereğince şeffaf olmadıklarını doğrulayarak daha uygununu yapacaklarına dair kelam verdiler.

Başa dön tuşu