Netflix, Reklam Almadan Devam Edebilecek Mi?

Netflix, dünyada en çok tercih edilen sinema ve dizi izleme platformlarından biri. Üyelik sistemiyle çalışan bir işletim modeline sahip olduğu için reklam göstermeden aralıksız bir izleme tecrübesi sunan Netflix, 2015 yılında bir deneme yaparak kullanıcılarından reaksiyon çekmişti.

Netflix’in 2015 yılında yaptığı bu deneme, kısımlar ortası geçişlerde kendi yepyeni serilerinin tanıtımlarını yapmak üzerineydi. Aslında bu tanıtımlar geçilebiliyordu lakin yeniden de kullanıcılar tarafından çok reaksiyon gelmişti zira kullanıcılar, bu uygulamanın reklamların önünü açacağına inanıyordular. Bu olayların üzerine Netflix’in CEO’su Reed Hastings, Facebook hesabından yaptığı bir paylaşımla Netflix’in reklam göstermeyeceğini, yapılan uygulamanın kendi serilerini göstermekle kısıtlı kalacağını söylemişti.

Netflix, günümüzde süratli bir halde abone sayısını artırmaya devam ediyor ve bu yüzden de yepyeni serilerinde devamlı bir artış oluyor. Bu da şirketin harcamalarında yüklü ölçüde bir yükselişe sebebiyet veriyor. Bu sebeple Netflix’in eninde sonunda reklam almak zorunda kalacağını düşünenler var zira üyeliklerin sağladığı yararın Netflix’in gereksinimi olan sermayeyi oluşturamayacağı düşünülüyor.

Hulu şirketinde reklam yöneticiliği yapan Linda Yaccarino ve Peter Naylor da bu halde düşünenlerden. Yaptıkları bir açıklamada Netflix’in bir yerden sonra reklam almak zorunda kalacağını söylediler. Alışılmış ki Netflix’in dizilerin ve sinemaların ortasında kullanıcılarını rahatsız edecek biçimde reklamlar eklemesi düşük ihtimalli görünüyor fakat Peter Naylor’a nazaran Netflix, Hulu üzere bir reklam siyaseti izlemek zorunda değil. Naylor, Netflix’in eser yerleştirmek üzere tahlillerle reklam alma muhtaçlığını karşılayabileceğini düşünüyor.

Netflix üzere kullanıcılarına saatler boyunca aralıksız seyir imkânı sunan bir platformun kısım ortalarında ve hatta kısım sırasında reklamlar göstermesi, platformun büyük ziyanlar görmesine yol açabilir. Gelecek periyotta Netflix’in mevzuyla ilgili nasıl kararlar alacağını bekleyip göreceğiz.

Başa dön tuşu