Netflix’in Osmanlı Belgeseli Büyük Bir Kriz Yarattı

Netflix'in Osmanlı İmparatorluğunun yükseliş devrini eden Ottoman Rising isimli belgeselinin çekimlerine Yedikule Hisarı'nda başlandı. Çekimlerin başlanmasına kadar olan süreçte ise yaşanan olaylar, Netflix'in ülkemizde ufak çaplı kriz yaşatmasına neden oldu. Yaşanan krizde bürokratlar karşı karşıya geldi ve hatta müze müdürü misyonundan alındı.

Konuyla ilgili ortaya çıkan bilgilerde, krizin yapım takımlarının gelmesiyle birlikte başladığı belirtiliyor. Edinilen bilgilere nazaran yapım takımı 8 Nisan'da Hisarlar Müzesi Müdürlüğü ile gerekli prosedürleri halletmişti fakat yatırması gereken çekim ücretini İstanbul Kültür ve Turizm Vilayet Müdürlüğü ile Hisarlar Müzesi Müdürlüğü ortasında yaşanan görüş farkları nedeniyle ödeme yapılamadı. Çekimlerden evvel yatırılması gereken bu fiyatın, çekimler başladıktan 4 gün sonra yatırıldığı ortaya çıktı. 

İstanbul Kültür ve Turizm Vilayet Müdürlüğü ile Hisarlar Müzesi Müdürlüğü ortasında yaşananlar bu kadarla da sonlu değildi. İstanbul Kültür ve Turizm Vilayet Müdürlüğü izniyle prodüksiyon grubu çekimlerden evvel, bölgede bulunan otların temizlenmesi için çalışmalara başladı. Bu çalışmaların bilgileri haricinde olduğunu tabir eden müze müdürü, mevzuyu hem Kültür Bakanlığı'na hem de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na götürdü. Müze müdürü Süleyman Faruk Göncüoğlu'nun izinde olduğu bir süreçte ise İstanbul Kültür ve Turizm Vilayet Müdürlüğü Yedikule Hisarı'nın anahtarlarını, vekaleten müdürlük vazifesini yürüten şahıstan istedi. Anahtar tutanak karşılığında verildi. Misyonuna dönen Göncüoğlu, bu anahtarları tekrar almak için İstanbul Kültür ve Turizm Vilayet Müdürlüğü'ne bir dilekçe yazdı. Yazılan dilekçede anahtarların alındığı süreçte hisarda neler olduğunun bilinmediği ve anahtarların yine teslim edilmesi gerektiği belirtildi.

Yaşanan bu gelişmelerin akabinde bir de güvenlik sorunu ortaya çıktı. Yapım takımı çekimlerin 24 saat süreceğini tabir etmişti ve yetkililer bu noktada güvenliğin nasıl sağlanacağını bilmiyorlardı. Hususla ilgili Kültür Bakanlığı'na yazı yazan Hisarlar Müzesi Müdürlüğü cevabı beklerken, İstanbul Kültür ve Turizm Vilayet Müdür Yardımcısı tarafından Göncüoğlu arandı ve çekimlere başlanıldığı bildirildi.

 

Yaşanan tüm bu olayların sonucunda İstanbul Hisarlar Müzesi Müdürü Göncüoğlu vazifesinden alındı. Bakanlık tarafından Göncüoğlu'nun Türkiye Yazma Eserler Kütüphanesi'nde görevlendirildiği açıklandı. İstanbul Kültür ve Turizm Vilayet Müdürlüğü mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunarak, Hisarlar Müzesi Müdürlüğü'nün, İstanbul Kültür ve Turizm Vilayet Müdürlüğü'ne bağlı olduğu tabir edildi.

Başa dön tuşu