Orijinal Örümcek Adam Filminin Tanıtım Filmi Yenilendi

Örümcek Adam efsanesinin yanı sıra Marvel'ın isminin patlamasına da yol açan orjinal Örümcek Adam sinemasını hatırlayanlarınız katiyetle vardır. Örümcek Adam sinemadan muhakkak sahneleri alarak bir fragman yapmak yerine büsbütün farklı bir tanıtım sineması çekmişti. Çekilen bu tanıtım sineması, yaşanan şanssız olayların akabinde kaldırılmış ve yenisi çekilmişti.

11 Eylül tarihinde İkiz Kuleler'e taarruz düzenlenmeden evvel Örümcek Adam'ın tanıtım sineması, bir hırsızlık olayını görüntülüyordu. Hırsızlar soygunun akabinde helikopterlerine binerek kaçmaya çalışırken Örümcek Adam, helikopteri İkiz Kuleler'in ortasında, ağlarına sıkıştırarak bırakıyordu.

Bu imajlar Sam Raimi'nin Örümcek Adam sineması için tanıtım sinemasını oluşturuyordu lakin İkiz Kuleler saldırısının akabinde bu imajlar süratli bir halde ortadan kaldırıldı ve sinema için yeni bir fragman çekildi. Şimdiyse kaldırılan tanıtım sinemasının yenilenmiş bir versiyonu yayınlandı.

Az evvel bahsettiğimiz üzere Örümcek Adam sinemasının yaptığı en büyük yeniliklerden biri, sırf tanıtım sineması için yeni bir sahne çekerek bunu sinemaya bile eklememesiydi. Tanıtım sineması 2001 yılının mayıs ayında yayınlandı ve bütün yaz boyunca sinema salonlarında gösterildi. Sonra 11 Eylül'de gerçekleşen hücumun sonucunda Hollywood, Dünya Ticaret Merkezi'nin içerisinde bulunduğu tüm sahneleri sinemalardan çıkarttı. Bunun içerisinde Örümcek Adam'ın tanıtım sineması ve tanıtım posterindeki İkiz Kuleler yansıması da bulunuyordu.

Teknik olarak konuşmamız gerekirse yepyeni Örümcek Adam sinemasının tanıtım sineması hiçbir vakit kaybolmamıştı. Yıllar boyunca YouTube üzerinde bulunan manzaralar sadece düşük bir kaliteye sahipti. Sinemanın dijital kopyalarındaysa bu imgeler yer almamıştı. Şimdiyse biri, tanıtım sinemasını alıp 35 mm 4 K tarama ve renk düzeltmesiyle birlikte YouTube'a tekrar yükledi.

Siz de maziye küçük bir ziyaret yapmak ve anılarınızı canlandırmak istiyorsanız aşağıda bulunan, vakit olarak biraz eski lakin görünüş olarak ziyadesiyle yeni tanıtım sinemasını izleyebilirsiniz. Sonuçların son derece ilgi cazip olduğunu belirtmekte yarar var.

Başa dön tuşu