Paralel cihan ve vakitte seyahat sinemaları

Erhan Doğru

Bazen fizik teorilerinde bazen ise arkadaş muhabbetlerinde rastladığımız paralel cihanlar, hakkında bir iki söz bir şey bile herkesin dikkatini çeken güzide hususlardan birisi.Paralel cihan var mıdır, gidilebilir mi, koşulları ne olur ve sayısız teoriyi internet ortamında meraklılarından okumak mümkündür. Şayet yok ben okumak değil de şöyle sıkı bir sinemada izletip anlamak istiyorum diyorsanız bu listemiz tam size nazaran.

İşte paralel cihan ve vakitte seyahat sinemaları;

Yıldızlararası-Interstellar

Yıldızlararası’nda, teknik bilgisi ve mahareti yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; gayesi iki çocuğuna inançlı bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtan bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı biliminsanı mesleğini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için şiddetli bir karar alması gerekir… 

Christopher Nolan’ın, Jonathan Nolan ile kaleme aldığı ve direktörlüğünü sırtladığı sinemanın yıldız oyunculardan oluşan oyuncu takımında Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon, Bill Irwin, John Lithgow ve Michael Caine üzere isimler yer alıyor. Bilimkurgunun yanı sıra dramatik öğeler de içeren sinemanın senaryosu Fizikçi Kip S. Thorne’nun kozmostaki ‘Solucan Delikleri’ teorisinden ilham alıyor.

Kelebek Tesiri – The Butterfly Effect

Yıl 2002… Evan Treborn, bilhassa ağır gerilime yaşadığı anlarda baygınlık geçirmektedir. Bunun nedeni ise karanlık geçmişidir… Treborn çocukluğunda cinsel tacizlere maruz kalmış ve kuvvetli ruhsal travmalar yaşamıştır. Treborn tesadüf yapıtı vakitte seyahat yapıp geçmişe dönebildiğini fark eder ve geçmişinin bu kısımlarını silmek için uğraşmaya başlar. Çocukluğuna geri dönmeyi başaran genç adam geçmişini yine kurgulamaya başlar. 

‘Kelebek Etkisi’ iki genç direktör Eric Bress ve J. Mackye Gruber’ın imzasını taşıyor. Bilim kurgu ve tansiyon öğelerini birbirine harmanlayan yapıt gösterime girdiği devir büyük bir ilgiyle karşılanmıştı.

Doctor Who

Bu Hekim farklı bir hekim. İsmi, karakteri, halleri her şeyiyle bir muamma. Rose Tyler isminde bir bayan, kendisine Hekim diye isimlendiren gizemli bir yabancıyla tanışır ve bundan sonra hayatı baştan sona değişir. Kısa müddet içerisinde ailesi de dahil bütün dünyanın tehlike altında olduğunu öğrenir. Yapması gereken kurtuluş yolunu bulmaktır..

Başa dön tuşu