Robert Downey Jr. Marvel’dan Toplam Ne Kadar Kazandı?

Robert Downey Jr., 2008 yılında çıkan ve tüm sinema tarihini kökünden değiştiren Iron Man ile ününe ün kattı. Birinci sinema vaktinde aktörlük mesleğini yeni yeni toplamaya başlayan RDJ, bu yüzden Marvel'dan aldığı birinci fiyatta o kadar şanslı değildi. Ancak ortadan geçen 11 senede çok daha güzel yerlere gelen oyuncu, bunu hak ettiren fiyatlar aldı. Her ne kadar 2019'un en çok kazanan oyuncusu Thor'u oynayan Chris Hemsworth olsa da, RDJ de onun hiç uzağında değil.

Gelin dahi, milyarder, playboy, hayırsever abimiz Tony Stark'a hayat veren Robert Downey Jr.'ın oynadığı her MCU sinemasından ne kadar kazandığına birlikte bakalım. Lakin hatırlatmak isteriz; oyuncular muahede yaparken sinemanın başarısına nazaran hasılat üzerinden aldıkları yüzde ile belirli bir oranda daha fazla kazanabiliyorlar. Buradaki sayılar da onu yansıtıyor.

Iron Man (2008)

Haberin başında da söylediğimiz üzere RDJ, daha evvelki çok da pak olmayan geçmişi yüzünden A sınıfı bir yıldız değildi. Lakin Marvel Studios'un lideri Kevin Feige ve sinemanın direktörü Jon Favreau, RDJ'de bir ışık gördü. Downey Jr. da kendisine epey güvendiği ve ilerleyen vakitlerde bu işin altından en âlâ biçimde kalkabileceğine inandığı için hayli düşük bir fiyata çalışmayı kabul etti. Akabinde sinemanın başarısına nazaran de kazanılan paradan belirli bir oranda prim alacaktı. Kimi kaynaklar bunun %0,05 kadar düşük olduğunu söylerken kimileri da %8 düzeylerine çıktığını söylüyor.

RDJ, bu sinema için 500.000 dolar üzere komik bir sayıya anlaşmışken, daha sonra aldığı primlerle Iron Man'den toplam 2 milyon dolar kazandı.

Filmden Kar: 2 Milyon Dolar

The Incredible Hulk (2008)

Marvel Sinematik Kozmosu ile birinci sefer karşılaştığımız sinema olan Incredible Hulk'ın son sahnesinde RDJ'e de rastlamıştık. Oyuncunun bu sinemadan aldığı resmi bir sayı yok. Bu yüzden çok yüksek ihtimalle buradaki karının Iron Man 1'de kazandığından bir kısma denk geldiği düşünülüyor.

Filmden Yarar: Bilinmiyor

Iron Man 2 (2010)

İlk sinemanın muvaffakiyetinden ve Sherlock Holmes (2009) sinemasıyla uygun bir oyuncu olduğunu tekrar kanıtladıktan sonra Robert Downey Jr. çok daha yüksek fiyatlar üzerinden muahede yapabilir hale geldi. Sinema için birkaç milyon dolara ve hoş bir ekstraya anlaşan oyuncu, MCU'nun “baba” kişiliği olduğunu netleştirmiş oldu.

Filmden Kar: 10 Milyon Dolar

The Avengers (2012)

Yenilmezler serisinin birinci sineması 2012 yılında birinci defa çıktığında, Marvel Studios çoktan 5 tane önemli yararlı sinema yapmıştı. Buna karşın Iron Man 1, hala hem eleştirmenler hem de hayranlar tarafından en çok sevilen sinema pozisyonundaydı. Avengers, sinemalarda kaldığı tüm mühlet boyunca 1,5 milyar dolar gişe hasılatı elde edince Marvel da cross-over denilen şekilde sinemalarda bir altın madeni olduğunu anladı. Tıpkı vakitte sinema oyuncuları da bu hasılattan bir yüzde aldılar. RDJ, bu sinemaya 10 milyon dolara anlaşmış olsa da en esaslı oyuncu olduğu için doğal olarak en çok hasılat yüzdesini alan da o oldu.

Filmden Yarar: 50 Milyon Dolar

Iron Man 3 (2013)

Downey'in 10 milyon dolar fiyat / 50 milyon toplam çıkar kademesi, son solo Iron Man sinemasında de devam etti. Her ne kadar eleştirmenler ve hayranlar tarafından ortalama bir sinema olarak nitelendirilse de MCU'nun Avengers olmayan ve 1 milyar dolar hasılatı aşan birinci sineması Iron Man 3 oldu. RDJ de bundan sonraki sinemalarında buna nazaran değerlendirilecekti.

Filmden Kar: 50 Milyon Dolar

Avengers: Age of Ultron (2015)

Avengers serisinin en ortalama sineması ve en düşük kazananı olarak bilinen Age of Ultron, gişede 1,4 milyar dolar hasılat elde etti. Bu ortada ortalama dediğimize bakmayın, çünkü kendi başına izlendiğinde sinema epeyce başarılı. Yalnızca oburu çok güzel olduğu için, Age of Ultron daha düşük kalıyor. Bu sinema ortalama olsa da RDJ'in aldığı fiyat hiç de o denli değil.

Filmden Çıkar: 50 ila 80 Milyon Dolar arası

Captain America: Civil War (2016)

Kaptan Amerika serisinin üçüncü ve son sineması olan Civil War, isminden da anlaşılacağı üzere bir Kaptan Amerika sineması. Doğal olarak da baş kahraman Chris Evans olurken en yüksek hissesi da o alıyor. RDJ'in bulunduğu rastgele bir Marvel sinemasında en yüksek fiyatı almadığı tek sinema olan Civil War, gişede 1,15 milyar dolar hasılat yaptı. Tekrar 50 milyon dolara anlaşan oyuncu, ekstralarla birlikte çok daha fazlasını kazandı.

Filmden Çıkar: 64 Milyon Dolar

Spider-Man: Homecoming (2017)

En çok tanınan üstün kahramanların başını çeken karakter Örümcek-Adam'ın MCU'daki birinci solo sineması olan Homecoming'de, Tom Holland'ın oynadığı Spider-Man'in ustalık vazifesini Tony Stark üstlendi. Robert Downey Jr. sinemada toplam yalnızca 3 gün çalıştı ancak en fazla kazanan tekrar o oldu. Yaklaşık 10 dakika ekran müddeti olan RDJ, her bir dakika için 1 milyondan dolardan daha fazla para kazandı.

Filmden Çıkar: 15 Milyon Dolar

Avengers: Infinity War (2018)

MCU'nun sonunun başlangıcını temsil eden birinci sinema olan Infinity War, çıktığı birinci gün tüm rekorları altüst etti. Sinemada kaldığı tüm mühlet boyunca 2,048 milyar dolar hasılat elde eden sinema, oyuncularını da sevindirdi. 3000. sefer söylüyoruz, ama RDJ tekrar en çok kazanan oldu.

Filmden Yarar: 75 Milyon Dolar

Avengers: Endgame (2019)

Infinity War sonun başlangıcıyken Endgame de kesin olarak son oldu. Robert Downey Jr.'ı Tony Stark olarak ekranlarda son sefer gördüğümüz sinema, Infinity War'un kırdığı tüm rekorları üçe, beşe katladı. Hâlâ sinemalardan kalkmamasına karşın 2,8 milyar dolar gişeyi geçen Endgame'de RDJ'in ajansı, söylentilere nazaran hasılatın bir kısmından %8 hisse almasını garantilemişti; ki bu da ekstra olarak 55 milyon dolara denk geliyor. RDJ'in aldığı fiyata bu 55 milyon doların dahil olup olmadığı ise belirli değil.

Filmden Kar: En az 75 Milyon Dolar

Evet, böylelikle Robert Downey Jr.'ın Marvel'da oynadığı tüm sinemaları listelemiş oluyoruz. Kazandığı tüm parayı hesaplamak istediyseniz, uğraşmayın biz söyleyelim: En az 400 milyon dolar. Marvel Sinematik Evreni'nin kurucusu RDJ'i bir daha Tony Stark / Iron Man olarak ekranlarda göremeyecek olsak da birçok daha kusursuz işlere imza atacağını biliyoruz. Seni 3000 sefer seviyoruz RDJ.

Başa dön tuşu