Stranger Things 4. Sezon Ne Zaman Yayınlanacak?

IMDb üzere sitelerde hayranlardan aldığı yüksek kıymetlendirme puanlarıyla Netflix’in en yeterli dizisi olan Stranger Things, 3. dönemiyle platformun kendi rekorlarını alt üst etti. Yayınlandığı birinci 3 günde 40 milyon kişi tarafından izlenen dizi, 1. ve 2. dönemlerinin akabinde ivmeyi hayli yükseltti.

Her ne kadar 3. dönem ile beklentileri çok karşılayamasa da Stranger Things, aslında her dönemi bir sinema sineması üzere kurgulanan yapısını koruyor. Münasebetiyle serinin 4. kısmı için de meraklar tavan yapmış durumda.

  • UYARI: Yazının ilerleyen kısımlarda Stranger Things’i izlemeyenler için tat kaçıran acımasız ayrıntılar bulunuyor.

Stranger Things 3. dönem sonundaki ek sahne ne manaya geliyor? Jim Hopper hayatta kalacak mı?

Dizinin 3. dönem finalinde, Joyce ve Jim’i Ruslar’ın Hawkins’deki bilinmeyen üssünde gördük. Çocukların buldukları izleri adım adım takip eden ikili, sonunda ulaştıkları yerde, geçidi açan makineyi kapatma fırsatı yakaladılar. Bu sırada Terminatör’den hallice fakat daha düz bir karakter olan Rus casusu, Hopper ile tekrar hengameye tutuştu. Joyce makineyi kapatmak için aklını kullandı fakat bu sırada hengameyi kazanan Jim içeride sıkışıp kaldı. Joyce’un atağından sonra makine, tıpkı dönemin açılış sahnesindeki üzere patlayarak yok oldu. Geçit kapandı. Lakin içeride Jim’in başına neler geldiğini göremedik.

Ardından yaşanan dramatik ayrılık sahneleriyle 3. dönem tamamlanmıştı. Dizinin jeneriği akabinde, Marvel taktiğini uygulayan Netflix, ek sahneyle beklentileri tavan yaptı. Rusya’nın Kamçatka bölgesindeki bir askeri üsse geçiş yapan dizi, esirlere odaklandı. Ruslar, bu sefer kendi ülkelerinden Upsidedown’a geçiş için kapı açmışlar ve oradaki yaratıklardan kimilerini deneyler için kendi ülkelerine getirmişlerdi. Bu yaratıklar, birinci dönemde karşımıza çıkan Demogorgonlardı. Yalnızca daha beyaz derileri ve daha güçlü yapıları olduğu anlaşılıyordu. Hasebiyle Rusların genetik müdahaleler gerçekleştirdikleri kuşkusu uyandırıldı.

Esirlerin yaratıkları beslemek için kullanıldığına şahit olduk. Rus vazifeliler, canavarların bir üğünü için esirlerin yanına gittiğinde ortalarından birisi “Amerikalı değil” uyarısı yaptı. O esir hem kimse hayatı kurtulmuş oldu. Dönem sonunda akıbeti netleşmeyen Jim Hopper’ın bir biçimde Kamçatka’ya gittiğini düşünmemiz sağlandı. Tahminen de makine patladığı anda geçit kapanmadan süratli davranan Jim Rusya’ya gitmenin yolunu buldu. En azından dizinin üretimcileri teorileri yönlendirmek ismine bu türlü bir sahneye yer verdiler. Tahminen de esir tutulan Amerikalı Jim’in kendisi olmayacak, tahminen de Jim nitekim ölmüş olacak. Tekrar de böylesine değerli bir karakteri nasıl öldüğünü göstermeden harcayacaklarını düşünmüyoruz. Muhtemelen Jim’in Rusya’daki maceralarını izleyeceğimiz kimi kısımlar 4. dönemde kendisine yer bulacak.

Stranger Things 4. dönem konusu ne olacak?

Dizinin imalcisi Shawn Levy tarafından yapılan açıklamaya nazaran 4. dönemi da izleyeceğimiz katılaştı. Fakat yeni dönemin bir final olacağı ve kıssanın yaratıcıları olan Duffer Kardeşlerin, muhtemel bir 5. dönem için baskılara direneceği konuşuluyor. Hali hazırda dizinin birinci iki döneminde işlenen birçok olaya şimdi bir karşılık verilmedi. Örneğin Eleven’ın Hawkins dışına çıktığı olayların devamı gelmedi. Akıllarda pek çok yanıtsız soru var.

Stranger Things oyuncuları, dizinin 4. dönemi için yakın vakitte resmi bir açıklama yapılacağını söylüyor. Bu açıklama sırasında işlenecek öykü hakkında daha çok şey öğrenebiliriz. Yeniden de bildiğimiz birtakım ayrıntılar var. Son dönemin final kısmında kıssanın Rusya’nın Kamçatka bölgesine taşındığını görmüştük. Muhtemelen 4. dönemde Upsidedown dünyasının da bir formda Rusya ve ABD ortasında kapı misyonu gördüğünü anlayacağız. Elbette bunun için en kilit rolü nükleer santraller oynayacak. Birtakım savlar, sürece Çernobil felaketinin de dahil olacağı istikametinde.

Güçlerini kaybetmiş bir Eleven, başka düşmüş arkadaş kümesi ve ailelerle dramatik bir giriş yapmaları beklenen görünüyor. Tüm bunlar gerçekleşirken karakterlerin yaşları da ilerleyecek. Hawkins dışına taşınan Buyers ailesi, bir yeni yıl kutlaması için kasabaya döndüklerinde muhtemelen yeni olaylara tanıklık edeceğiz. Muhtemelen bu kere yerler Hawkins’ten çok daha farklı olacak. Karakterlerimiz ya da birtakım karakterler bir formda farklı bölgelerden sürece dahil edilecekler. Örneğin Rusya’da esir düştüğü anlaşılan Jim Hopper gibi…

İlk 3 dönemde 1983’ten 1985’e kadar geldik. 4. dönemde ise büyük ihtimalle 1986’da yaşananları ele alacağız. Çernobil savları ise bu tarihten ötürü akıllara geliyor. Dizinin hem bir ayağının Rusya’da olması hem de Çernobil Faciası’nın geçtiği 1986 yılında geçecek olması hayli büyük bir tesadüf. Doğal bir tesadüf de olmayabilir.

Stranger Things 4. dönemi kaç kısım olacak?

Dizinin dönem sırasıyla 8, 9 ve yeniden 8’er kısımdan oluştuğunu gördük. Final dönemi olma ihtimali, tahminen de bu sefer daha çok kısım görmemizi sağlayabilir. En azından yer sayısının artmasıyla birlikte, işlenecek bahislerin da çoğalması kelam konusu. Jim’in Rusya maceraları, takımın Hawkins’te toplanması öncesinde farklı yerlerde yaşadıkları, Eleven’ın güçlerini tekrar kazanması, çocukların başına tuhaf şeylerin gelmesi üzere uzun maceralar bizi bekliyor. Bu nedenle tahminen de ekstra 2-3 kısım daha görebiliriz.  Eğer üretimciler işi Art Sokaklar’a bağlamazlarsa yeniden 8 – 10 kısım civarında yeni bir dönem göreceğiz.

Stranger Things 4. dönemde hangi oyuncular yer alacak?

Stranger Things’in çekirdek takımı direkt aklımıza gelen birinci takım. Yani Will rolünde Noah Schnapp, Eleven rolünde Millie Bobby Brown, Lucas rolünde Caleb McLaughlin, Dustin rolünde Gaten Matarazzo, Mike rolünde Finn Wolfhard ve elbette Max rolünde Sadie Sink dönüş yapacaklar. Elbette Will’in annesi Joyce Byers rolüyle mükemmeller yaratan Wionna Ryder da takımda yer alacak.

Ana takım haricinde Robin karakteriyle diziye süratli bir giriş yapan Maya Hawke da takımda yer alacak. Ayrıyeten küçük zıpır ergen Erica karakteriyle çok sevilen Priah Ferguson’u da daha yetişkin olarak göreceğiz.

3. dönem sonunda Billy karakteri öldüğü için Dacre Montgomery’nin 4. dönemde olmayacağı mutlaklık kazandı. Kendisi son dönem boyunca canavarın denetimi altında farklı bir kişiliğe bürünmüştü. Ayrıyeten her ne kadar Rusya’daki Amerikalı olarak görmeyi beklesek de Jim Hopper rolündeki David Harbour’u 4. dönemde göremeyebiliriz. Rusya’daki Amerikalı hiç iddia etmediğimiz bir kişi de çıkabilir. Aslında en büyük sorulardan birisi de bu ve şimdi yanıt yok.

Stranger Things 4. dönem ne vakit yayınlanacak?

Netflix, Stranger Things için mevsimlere dayanan bir yayın takvimi seçiyor. Kıssa hangi dönemde geçiyorsa, yayın tarihleri de ona nazaran düzenleniyor. Stranger Things 1. dönem Temmuz 2016’da, 2. dönem Ekim 2017’de, 3. dönem Temmuz 2019’da yayınlandı.

Aslında 3. dönem finalinde yeni öykünün ne vakit yaşanacağına dair ipuçları verildi. Hawkins’ten taşınan Eleven ve Buyers ailesi, kasabaya Noel vaktinde döneceklerini söylediler. Münasebetiyle Stranger Things 4. dönemi tekrar kış aylarının başında geçecek. Bunun için de önümüzde tekrar ekim ya da kasım ayları ihtimali var. Dizinin şimdi senaryo basamağında olmasından ötürü, tüm yapım sürecini de hesaba katarsak 2020’den evvel yayınlanması güç görünüyor. Bu nedenle en mantıklı iddia Ekim ya da Kasım 2020 tarihleri ortasına beklenti oluşturmak.

Başa dön tuşu