TÜİK, Sinema ve Tiyatro İstatistiklerini Yayımladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK); ülkemizin sinema ve tiyatro karnesini gözler önüne seren son çalışmasını kamuoyu ile paylaştı. Açıklanan datalar 2018 yılında vatandaşlarımızın sinemadan uzaklaşarak biraz daha tiyatroya yöneldiğini gözleri önüne seriyor.

TÜİK tarafından açıklanan datalara nazaran 2018 yılında sinemaya giden vatandaşlarımızın sayısı 64 milyon 772 bin kişi oldu. Bu sayı, toplam seyirci sayısının 2017 yılına nazaran yüzde 5.4 azaldığını gösteriyor. Ayrıyeten datalara nazaran sinemaseverler 2018 yılında Türk sinemalarına daha çok ilgi gösterdiler. Geçtiğimiz yıl yerli sinema izleyen seyirci sayısı yüzde 3.4 artarken, yabancı sinema izleyen seyircilerin sayısı yüzde 16 düştü.

Bu istatiksel düşüşlere karşın ülkemizdeki sinema salonlarının ve salonlarda bulunan koltuk sayısında artış yaşanıyor. Buna nazaran sinema salonlarımızın koltuk sayısı geçtiğimiz yıl yüzde 4.2 oranında artmış durumda. Buna ek olarak ülkemizde hiç sinema salonu bulunmayan kent sayısı ikiye düştü. Bu kentler Şırnak ve Ardahan.

İstatistikler, seyircilerin sinema salonlarından uzaklaşarak tiyatroya yöneldiğini gösteriyor. Bunun nedeni, 2018 yılında tiyatro izleyici sayısının yüzde 11.9 oranında artmış olması. Buna paralel olarak tiyatro salonlarının koltuk sayıları da yüzde 9.5 oranında ve gerçekleştirilen şovların sayısı da yüzde 6.6 oranında artış göstermiş durumda.

TÜİK tarafından kamuoyuyla paylaşılan tüm bu istatistikleri incelemek isterseniz burada bulunan ilişkiyi kullanabilirsiniz. Pekala sizin bu husus hakkındaki kanılarınız nelerdir? Sinemaya olan ilginin düşüşünü ve seyircilerin daha çok tiyatrolara kaymalarını nasıl yorumluyorsunuz? Fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu