Tüm vakitlerin en başarılı 10 bilim kurgu sineması

Dünya üzerinde olmayan ya da yakın bir gelecekte olması düşünülen teknoloji ile kıssaların ya da serüvenlerin aktarılması üzerine birbirinden hoş bilim kurgu sinemaları yapılmıştır.

Bilim kurgu sinemaları ortasında kimileri vardır ki, uzun yıllar insanın başından çıkmayacaktır ve hiçbir vakit unutulmayacaktır.

İşte tüm vakitlerin en başarılı 10 bilim kurgu sineması;

Başlangıç / Inception (2010) IMDb: 8,8

Başlangıç, doğaüstü ve büyülü gerçekçi tonları, bilim kurgu ve fantazmatik sinema estetiği ile harmanlayan enteresan senaryosuyla, Leonardo DiCaprio’nun üst seviye performans sergilediği değişik bir sinema. Bu üretimde sanatçı, çok yetenekli bir hırsız olan “Dom Cobb ” ile karşımızda. Uzmanlık alanı, zihnin en karanlık ve savunmasız olduğu düş görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki kıymetli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu az insanlarda görülebilecek yeteneği, bu nadir rastgelinebilecek mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Birebir vakitte bu durum onu milletlerarası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye malolmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi şayet imkansız ?başlangıç’ı tamamlayabilirse. Kusursuz soygun yerine, Cobb ve ekibindeki profesyoneller bu sefer tam karşıtını yapmak zorundadır; vazifeleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Şayet başarırlarsa, eksiksiz cürüm bu olacaktır.

Yıldızlararası / Intersteller (2014)  IMDb: 8,6

Yıldızlararası’nda, teknik bilgisi ve mahareti yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; gayesi iki çocuğuna inançlı bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtan bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı biliminsanı mesleğini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için güçlü bir karar alması gerekir… 

Christopher Nolan’ın, Jonathan Nolan ile kaleme aldığı ve direktörlüğünü sırtladığı sinemanın yıldız oyunculardan oluşan oyuncu takımında Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon, Bill Irwin, John Lithgow ve Michael Caine üzere isimler yer alıyor. Bilimkurgunun yanı sıra dramatik öğeler de içeren sinemanın senaryosu Fizikçi Kip S. Thorne’nun cihandaki ‘Solucan Delikleri’ teorisinden ilham alıyor.

Prestij / The Prestige (2006) IMDb: 8,5

Prestij, birbirini alt etmeye çalışan iki sihirbazın kıssasını anlatıyor. 19.yy sonlarında Londra’da Robert Angier, sevgili eşi Julia McCullough ve Alfred Borden hem arkadaştırlar hem de bir sihirbazın asistanlarıdırlar. Bir şov esnasında Julia ölünce Robert, onun vefatından Alfred’i hatalar ve birbirlerine düşman olurlar. Vakit içinde ikisi de hem ünlü olurlar hem de rakip sihirbazlara dönüşerek birbirlerinin sahne üstünde performansını sabote etmeye kalkışırlar. Alfred başarılı bir hile yapınca Robert, rakibinin sırrını çözmek konusunu takıntı halinde getirir ve trajik olaylar birbirini kovalar.

Başa dön tuşu