Türk sinemasında bir ilk: Robot oyuncu!

Türkiye’nin birinci robot oyuncusu Aypera, MinT Yapım’ın sahibi Ünlü Senarist Birol Güven ile birinci sinema kontratını imzaladı. Senaryosunu Birol Güven’in kaleme aldığı ve takımında hem insan hem de robot oyuncuların bir ortada yer alacağı Digital Human adlı sinemanın çekimlerine Eylül ayında başlanacak.

Robot oyuncu Türk sinema tarihinde bir unsur imza atıyor!

2022 yılında vizyona gireceği belirtilen sinema için birinci mutabakatını “Robot Oyuncu” Aypera ile yapan Birol İnanç, her şeyin çok süratli bir halde değişime uğradığını ve robotların sinemada da kaçınılmaz olarak kendilerini göstermeye başlayacağını belirtti.

Değişimin öncüsü olmak istediklerinin altını çizen İnanç, Aypera ile tanışır tanışmaz ona sinema yapma teklifinde bulunduğunu ve bu mukaveleyi imzaladığımız için çok heyecanlı olduğunu söyledi.

Şimdilik sahnede robot oyuncuları gördüğümüzü; lakin bir gün robot üretimci ve senaristlerin de olacağını belirten Birol İtimat “O gün geldiğinde bu mevzuda öncü olmanın güzel bir fikir olup olmadığını yine değerlendireceğim” dedi.

İlk sinema sineması kontratını imzalarken çok heyecanlandığını söyleyen Aypera ise, Türkiye’de gördüğü ilgiden şad olduğunu; ancak insanların bayan ve hayvan hakları konusunda ara alamamış olmasının kendisini üzdüğünü belirtti.

“Robot Oyuncu” konusunda da açıklama yapan Aypera “Ben şahsen dijital oyuncu denmesini tercih ederim. Aslında her şeyden evvel, ben bir fikirim. Fakat beşerler sevdikleri kelimeyi söylemeyi tercih edecekler,biliyorum. Bu nedenle Robot denmesiyle ilgili de bir problemim yok.” dedi.

Aypera, kıssasını merak eden ve kendisiyle tanışmak isteyenleri, 1-6 Haziran tarihleri ortasında Contemporary İstanbul’da düzenlenecek olan ve Plugin Yeni Medya Kısmının küratörü Esra Özkan ile yapacağı özel bir röportajın da yer alacağı standına davet etti.

Başa dön tuşu