31 Ocak haftası vizyona giren filmler!

Jojo Rabbit

Savaş ve dramatik güldürü çeşidinde olan sinema, Hitler’in ordusunda yer alan Jojo Betzler isimli bir çocuğa odaklanıyor. Annesinin meskenlerinde gizlice Yahudi bir kızı saklandığını öğrenen Jojo için büyük bir karmaşa başlayacaktır. Jojo, kendi başında Hitler’i en yakın arkadaşı ve sırdaşı olarak görmektedir. Faşizm içinde büyüyen fakat kendi içinde merhametli olan Jojo Betzler’in baş karışıklığı, nefret ettiği Yahudi kızın bir insan olduğunu anlamaya başlamasıyla his karmaşasına da dönüşecektir. Jojo, hayali arkadaşı Hitler ile bu ırkçı haksızlığa karşı gelmek için gayret etmesi gerekmektedir.

Bal Ülkesi

Filmde arıcılık ile uğraşan Hatice’nin öyküsü anlatılıyor. Hatice Muratova Balkanlar’ın sarp dağlarında terk edilmiş bir köyde annesiyle birlikte yaşıyor. Geçimini yabani arıcılıkla sağlıyor, ancak arıların hissesini da gözetiyor, hatta arılarla konuşuyor, onlara müzikler söylüyor. Piyasa denen kentli canavara, birden köylerine taşınıp para kazanmak için gözünü arılarına diken aileye ve tabiata karşı büyük bir çaba yürütmek zorunda.

Sefiller

Victor Hugo’nun değerli yapıtlarından biri olan Sefiller’de direktör Ladj Ly, kitabın yazıldığı Paris banliyösünde geçen 150 yılda hiçbir değişiklik olmadığını, tersine gençlerin öfkesinin giderek arttığını gözlemliyor ve sinemasına de bu mevzuyu taşıyor.

Paris banliyönlerinden Montfermeil’deki Cürümle Uğraş Timi’ne yeni katılan Stéphane, yeni grup arkadaşları Chris ve Gwada ile devriye tipine çıkar. Bir tutuklama olayı sırasında çıkan olaylar sırasında drone ile görüntülenen timde işler süratle sarpa sarar ve grup büyük bir gerginliğin kesimi hâline gelir.

Güller Ülkesi: Damascena

Bu biyografik drama, bugünlerde Bulgaristan’ın en büyük gül yağı üreticilerinden biri olan Techo’nun hayatına odaklanıyor ve onun hayalleri ile son elli yılda Bulgaristan’daki sert siyasi ve toplumsal gerçeklik ortasındaki çarpışmayı anlatıyor. Techo, komünizm periyodunda Gül Vadisi’nde büyür. Tutkusunun peşinde koşarak, lokal gül fabrikası için teknoloji uzmanı olur. Bundan kısa bir müddet sonra, komünist rejim çöker ve Techo’nun birinci bağımsız gül yağı damıtma tesisini kurma amacı gerçekleşebilir görünür. Bununla birlikte, uzun yıllar süren siyasi geçiş devri, Techo’nun hem işini, hem de hayatını kıymetli ölçüde tesirler. İnanılmaz eforları sayesinde Techo, Bulgaristan’ı dünyadaki gül yağı üretiminin başkanları ortasına sokar.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu