Gençleri İntihara Sürükleyen Momo’nun Filmi Geliyor

Japon sanatçı Keisuke Aiso'nun yaptığı, yarı bayan, yarı kuş  heykeli Momo, geçtiğimiz yıllarda toplumsal medyada ve basın gündeminde en çok konuşulan hususlardan biri haline gelmişti. YouTube görüntülerinde ortaya çıkan heykel, çocukların tehlikeli hatta intihara sürükleyen aktiflikleri yapmalarına sebep olmuştu.

Bir mühlet evvel YouTube'daki bu içeriklerin çocukları intihara sürüklediği tezleri karşısında sessiz kalan lakin reaksiyonlar büyüdükçe açıklama yapmak zorunda kalan YouTube, “Basındaki haberlerin tersine YouTube üzerinde bu halde önermelerde bulunan içerikleri tespit edemedik. Bu türlü içeriklerin tespit edilmesi halinde siyasetlerimize karşı gelmeleri sebebiyle anında kaldırılır” şeklinde bir demişti.

YouTube, bu açıklamalarda bulunsa dahi birçok okul ve yetkili, Momo'nun çocuklara yönelik görüntüler içerisine gizlendiğinden bahsetmişti. Yetişkinlerin ilgisini çekmemesi için Fortnite ve Peppa Pig üzere yurt dışında son derece tanınan görüntüler içerisine gizlenerek sonucu intihara kadar giden misyonlar veren Momo, birçok çocuğun intiharına yol açmıştı.

Momo'nun çektiği onca reaksiyon sonucunda muhakkak bir mühlet için Momo'ya dair hiçbir içerikten haber alınamadı lakin ortaya çıkan son haber, gelişmelerin beklenilenin tam karşıtı halinde olacağını gösterdi. Orion Pictures ve Vertigo Entertainment, çocukların intihar teşebbüsleriyle ilişkilendirilen Momo'yu sinema salonlarına getirmek için hazırlıklara başladı.

Deadline'ın haberine nazaran Taka Ichise'nin yöneteceği sinemanın söylentileri geçtiğimiz sene ortaya çıkmıştı. 2018 yılında birçok kişinin ortaya attığı argümanın onca olaydan sonra sırf argüman olarak kalacağı düşünülse de elimize geçen son bilgiler aracılığıyla gençlerin hayatına mal olan müthiş trendin beyaz perde aracılığıyla çok daha büyük bir kitleye ulaşacağını söyleyebiliriz.

Şu an için sinemanın ne evrede olduğu ya da ne vakit vizyona gireceğine dair bir bilgi bulunmuyor. Tüm bu bilgilerin yanı sıra sinema çekilmeye başlansa dahi birçok ülkede yasaklanabileceği ihtimalleri de mevcut.

Başa dön tuşu