Aslan Kral Filminde Kullanılan VR Yöntemi

Disney, bu yaz son teknoloji CGI tekniğini kullanarak bir animasyon sinema klasiği olan The Lion King’i tekrar çekti lakin film yapılmadan evvel bir sanal gerçeklik oyunu yapılmıştı. 2019 Lion King, dijitalde 11 Ekim’de, 4K ve Blu-ray olarak ise 22 Ekim’de kullanıcılara sunulacak. İçerisinde sinemanın imaline dair kısa bir sinema de bulunacak. Kamera ardı sahnelerinde direktör Jon Favreau ve takımının, sanal gerçekliği nasıl planladığını ve tekrar çekimi nasıl gerçekleştirdiğini izleyebilirsiniz.

Film grubu, etrafta dolaşmak ve kayda almak için tıpkı “live-action” filmlerde olduğu üzere gerçek kamera ekipmanlarını kullanmak istedi. Bunun için de bir “oyun” geliştirildi.

Filmde insan olmaması, sanal gerçeklik ortamını mümkün kıldı:

Önceki Disney uyarlaması olan The Jungle Book için takım, tam olarak gelişmemiş bir set oluşturdu böylelikle kamera grubu, sinemanın yıldızı Mowgli’yi kayda alabildi ve dijital art planların eklenmesi için mavi ekran kullanıldı. The Lion King’de ise hiç insan yoktu hasebiyle en kolay fizikî setlere de gereksinim duyulmadı. Bunun yerine “The Volume” ismi verilen bir odada çalışıldı. Oradakiler, VR başlıkları taktıklarında ya da ekranlara baktıklarında bir animasyon dünyadaymış üzere hissediyorlardı.

Filmler, giderek daha fazla halde bilgisayarla oluşturulmuş setlere sırtını dayadıkça VR da sinema yapımcılarına dijital ortamlara gerçek setlermiş üzere davranma yolu sunuyor. Örneğin Steven Spielberg, Ready Player One sinemasını yaparken sanal ortamda dolaşmak ve farklı kamera açılarına bakmak için bir VR kaskı giymişti.

Başa dön tuşu