Avengers: Endgame Gişede 2,5 Milyar Dolara Yaklaştı

Marvel Sinematik Kozmosu, Disney’e vaktinde Marvel Entertainment’i satın almak için ödediği 4,24 milyar doları çoktan geri kazandırdı. Serinin son sineması olan Avengers: Endgame ise tüm vakitlerin en çok gişe yapan sineması olma yolunda ilerliyor.

Gösterime girmesinin 18. gününde Avengers: Endgame’in resmi gişe sayıları 2,49 milyar dolara ulaşmış durumda. Sinemanın piyasadaki performansı için 2,5 milyar dolar barajı kıymetli bir kilometre taşı olarak görülüyor. Tüm vakitlerin en çok gişe yapan sineması olan Avatar ile Endgame ortasındaki gişe farkı 300 milyon dolara düşmüş durumda.

Endgame, şu anda tüm vakitlerin en çok gişe yapan ikinci sineması olarak göze çarpıyor. Ayrıyeten sinemanın ABD dışındaki izlenme sayıları şimdi resmi olarak bildirilmedi, yani sinema çoktan 2,5 milyar amacını geride bırakmış olabilir.

Öte yandan sinemanın ateşi kestirim edilenden çok daha süratli sönüyor. Pazartesi günü izlenme sayısı 5 milyon doların altına gerileyen sinema, geçen haftadan bu yana izlenme sayısında %56 düşüş yaşadı. Vizyona girdiğinde gördüğü ağır ilgiyle 3 milyar doları aşması beklenen sinemanın Avatar’ı geçip geçmeyeceği konusu giderek daha büyük bir tartışma konusu haline geliyor. Sinemanın tüm vakitlerin en çok gişe yapan sineması olması olası, lakin Endgame’in gişede çok önemli rakipleri var. Dedective Pikachu sineması geçen hafta vizyona girdi, John Wick Chapter 3: Parabellum da vizyona geliyor.

Film teknik olarak hala emekleme periyodunda. Örneğin bir evvelki sinema olan Infinity War, tam 20 hafta vizyonda kalmıştı. Tekrar de izlenme sayılarındaki düşüş bu biçimde devam ederse sinemanın Avatar’ın rekorunu kırması biraz sıkıntı olacak üzere.

Disney açısından Avatar’ın rekoru kırılsa da kırılmasa da çok da değerli değil. Fox’u satın almasıyla birlikte Avatar’ın haklarını da alan Disney, James Cameron’un çok teknolojik uzay Pocahontas’ı olan sinemaya dört devam sineması daha çekeceğini açıklamıştı. “Tüm vakitlerin en büyük gişe yapan sinemasının devamı”, her pazarlamacının kullanmak isteyebileceği bir slogana benziyor. (Endgame, Avatar ve Star Trek'te rol alan Zoe Saldana'ya da selam olsun, boşu yok.)

Avengers: Endgame şu anda sinemalarda. Spider-Man: Far From Home ise 2 Temmuz’da gösterime girecek.

Sizce Avatar unvanını muhafazayı başarabilecek mi? Yoksa Avengers: Endgame bir noktada tüm vakitlerin en çok gişe yapan sineması haline gelecek mi?

Başa dön tuşu