Avengers: Endgame’in Avatar’ın Rekorunu Kırmayı başardı

Marvel Sinematik Evreni’nin bu vakte kadarki en büyük sineması olan Avengers: Endgame’in gişe maksadı de epeyce büyüktü. Avengers’ın maksadı ve şu ana kadar en çok izlenen sinema olan Avatar’ı geçmekti ve en sonunda bunu başararak gişe hasılatında James Cameron’ın Avatar’ını geçmeyi başardı.

Ayrıca San Diego’daki Comic-Con’da paneli bulunan Marvel’ın yöneticisi Kevin Feige, Marvel Sinematik Evreni’nin dördüncü fazındaki sinemalarının vizyon tarihlerini açıkladı.

2010 yılından 2019’a kadar rekoru elinde bulunduran Avatar, 2.787.965.087 dolarlık gişe hasılatı elde etmeyi başarmıştı. Avatar, kendisinden evvel bu rekorun sahibi olan Titanic’i yalnızca 41 günde geçmeyi başarmıştı. Tekrar bir James Cameron sineması olan Titanic ise toplamda 1,9 milyar dolarlık bir gişe hasılatını cebine koymayı başarmıştı. Endgame’in Avatar’ın rekorunu kırması ise 3 ay üzere bir müddette gerçekleşti.

Cuma günü itibariyle Avengers: Endgame’in dünya genelindeki gişe hasılatının 2.790 milyar dolar olduğu açıklanmıştı ki bu toplamda 2.789,7 milyar dolarlık gişe hasılatı yapan Avatar’ı 300 bin dolar geriside bıraktığı anlamına geliyor. 

Walt Disney Studios Eşbaşkanı Alan Horn “Tabii ki geçen 10 yıllık sürece karşın James Cameron’ın Avatar’ının her vakit güçlü bir tesiri olacaktır ve bu iki sinemanın fevkalâde başarısı, sinemalarını insanları bir ortaya getirme ve tıpkı tecrübesi paylaşma konusundaki gücünün kanıtıdır” dedi.

Avengers: Endgame’in kırdığı öbür rekorlar:

  • En büyük açılış günü hasılatı (Kuzey Amerika): 157.461.641 dolar
  • En büyük açılış haftası hasılatı (ABD): 357.115.007 dolar
  • Uluslararası en büyük açılış haftası hasılatı: 1.223.641.414 dolar
  • Çin’de en çok hasılat yapan Hollywood sineması: 629,1 milyon dolar
  • ABD’de en çok izlenen ikinci sinema: 824.436.903 dolar
  • 1 milyar dolara en süratli ulaşan sinema: 5 gün (Infinity War, 11 günde ulaşmıştı)
  • 2 milyar dolara en süratli ulaşan sinema: 11 gün (Avatar 47 gün, Infinity War 48 günde ulaşmıştı)
  • Kuzey Amerika’da en çok izlenen Marvel Sinematik Kozmosu filmi

Siz Avengers: Endgame’in bu rekoru hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce MCU’nun dördüncü fazında tekrar bu gişe hasılatlarına ulaşması mümkün mü?

Başa dön tuşu