Çin’in Yeni Dizi Anlayışı: Dikey Diziler

Mobil platformda görüntü yayınlarının artmasıyla birlikte bu alandaki çalışmalar da artmaya devam ediyor. Instagram, 2018 yılında IGTV'yi kullanıma açarak dikey tecrübesi kullanıcılarına sunmuştu. Spotify ise yeni dikey müzik görüntüleri üzerine odaklanmış durumda. Olağan ki Snapchat'in 'Snap Originals' isimli projesi de uzun bir müddettir bizlerle.

Tüm bu gelişmelerin akabinde Çinli medya şirketleri, daha değişik bir fikir üzerine ağırlaşmış durumda. Çinli yapımcıların taşınabilir platformlara özel olarak yaptığı içerikler, birinci olarak Tencent'in geçtiğimiz yıl yaptığı teşebbüsle ortaya çıkmıştı.

Tencent'in akabinde iQiyi üretim stüdyosu, yeni bir sitcom çıkartarak bu diziyi taşınabilir platformlardaki kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Pekala, bu içeriklerdeki ortak nokta ne oldu?

Kısa kısımlara odaklanılıyor

Dikey diziler, ekseriyetle iki ila beş dakika ortasında değişiklik gösteriyor. Her kısımdaki değerli noktayı en süratli biçimde vermeye odaklanan diziler, siz daha olayı tam olarak kavramadan ve daha fazlasını isterken sona eriyor. Bu sayede sırf izleyiciler hem kısmı bitiriyor hem de öbür kısma bir an evvel geçmek istiyor.

Dikey dizilere bir cins olarak bakılıyor

Dikey dizilerin büyük bir çoğunluğu, çoklukla güldürü ögelerine odaklanıyor. Bu da ekseriyetle sahnelerin çekim şeklinden kaynaklanıyor. Süratli geçen sahneler, bireylerin yüzlerine odaklanan kamera açıları ve gibisi çekim teknikleriyle güldürü ileri çıkarılmaya çalışılıyor. Bu da başka bir mevzuya geçmemizi sağlıyor.

Özel çekim teknikleri kullanılıyor

Az evvel belirttiğimiz üzere ekranın ikiye bölünmesiyle birlikte iki kişinin reaksiyonları de birebir anda görüntüleniyor. Bu, başlangıçta dikey çekimin bir dezavantajı üzere görünse de üretimciler, bunu çok âlâ bir avantaja dönüştürmüş durumda. İzleyiciler, açının dar olması sebebiyle birden fazla şeyi kaçıracağını düşünürken kullanılan çekim teknikleri sayesinde her şey, standart çekime misal bir halde gerçekleşebiliyor.

Çin'de yaygın olarak izlenen bu dizilerin yakın vakitte dünyanın öteki yerlerinde de görülecek üzere görünüyor. İleride bilindik yayın platformları Netflix ya da YouTube'un misal işler çıkarıp çıkarmayacağıysa şu an için bilinmiyor.

Başa dön tuşu