Daha Fazla Eskimeden İzlemeniz Gereken 10 Film

Yaşadığımız çağa tüketici elektroniği ve ve aygıtların içerisindeki uygulamalarla sınırlama getirmek bizi yanlışa sürüklüyor. Teknoloji, bize insanlığın geldiği noktadan daha fazlasını sunuyor, nereden geldiğimizi değil nereye gideceğimizi anlayabiliyoruz. 

Kısa müddetli ilgilere dayanan bir tüketim alışkanlığımız olmaya başladı. Bunu da en çok destekleyen şey binlerce yılık birikimle günümüze kadar uzanan teknolojik gelişmelerin ta kendisiydi. Bundan 15 yıl evvel, size birden fazla insanın Facebook’tan soğuyacağını söylese; biliyoruz ki bize inananların sayısı çok az olurdu.

Bugün teknolojiyi daha güzel anlamak isteyenlere özel sinemalar seçtik. Lafı daha fazla uzatmadan listeye geçelim.

2001: Bir Uzay Macerası (2001: A Space Odyssey)

 • IMDb puanı: 8,3
 • Rotten Tomatoes notu: %93

Geçtiğimiz yıl, bu sinemanın 50. yıl dönümüydü. 1968’de izleyen beşerler tahminen o periyotlarda çok şey anlamadılar, zira o yıllarda pek de tanınan olmayan bilim kurgu tipine ilişkin bir kıssa izlediler. İnsanlığın bir sopayı keşfinden, uzay kâfişi olduğu periyoda kadar yaşananları gördüler. Üzerinden yarım asır geçmesine karşın, insanlığın tüm teknolojik seyahatini, kötücül yapay zekalar dahil bir ortada işleyen sinemaya denk gelemedik.

Bugünün genç teknoloji meraklılarına geçmişten gelen çok büyük bir armağan. 

Wikileaks: Beşinci Kuvvet (Wikileaks: Fifth Estate):

 • IMDb puanı: 6,2
 • Rotten Tomatoes notu: %36

Uzay macerasından sonra yeryüzüne, daha aktüel bir teknolojik soruna dönüyoruz. Wikileaks’i bir yerlerden hatırladınız mı? Dünya üzerindeki pek çok devleti alarma geçiren o büyük sızıntılar… Şu sıralar Afrika’daki Ekvador’da yaşayan WikiLeaks kurucusu Julian Assange’ın kıssasını izliyoruz. Sinemada izleyeceğiniz kimi ayrıntılar yüzünden, sinema sitelerindeki puanı son derece düşük. Artık Julian Assange’ın ortaya çıkardığı sırlarla rahatsız ettiği insanları siz düşünün.

Silikon Vadisi Korsanları (Pirates of the Silicon Valley):

 • IMDb puanı: 7,3
 • Rotten Tomatoes notu: %90

Bill Gates, Steve Jobs, Steve Wozniak, Steve Ballmer ve Paul Allen üzere, günümüzün ve tarihin en büyük teknoloji şirketlerini kuran isimleri bir ortada izlemek… Belgesel tadındaki sinema çıkalı 20 yıl oldu, fakat o dev şirketlerin kökenlerini merak edenler, Bill Gates ve Steve Jobs ortasındaki dostluğu görmek isteyenler sineması hala izleyebilirler. 

Enigma (The Imitation Game): 

 • IMDb puanı: 8,0
 • Rotten Tomatoes notu: %90

II. Dünya Savaşı sırasında Almanların şifreli bildirilerini çözmek için Enigma isminde bir aygıt geliştiren Alan Turing, günümüz bilgisayarlarının temelini atan kişi oldu. Onun bu büyük başarısına odaklanan sinema, hala devam etmekte olan birtakım değerli toplumsal problemleri da gündeme getirmeyi başardı. Bir defa daha, teknolojinin tek başına mana tabir etmediğini gördük. 

Azınlık Raporu (Minority Report):

 • IMDb puanı: 7,7
 • Rotten Tomatoes notu: %91

Eğer bir cürüm işlenmeden evvel yerini, vaktini ve kabahati işleyecek kişiyi tespit edebilseydiniz ne olurdu. Azınlık Raporu’nda anlatılan öykü, bugün beşere daha gerçekçi geliyor. Yapay zeka yazılımları sayesinde insanların eğilimlerini ve karakteristik özelliklerini tahlil edip, bunu gerçekçi kestirimlere dönüştürmek mümkün. Gelecekte, Azınlık Raporu’nun ne kadar haklı çıkarımlarda bulunduğunu tahminen de bütün beşerler görecek, sineması izleyenler ise evvelce farkında olacaklar.

Wall-E:

 • IMDb puanı: 8,4
 • Rotten Tomatoes notu: %95

Listedeki tek animasyon sineması olan Wall-E, aslında alt metniyle hiç de çocuksu iletiler vermiyor. İnsanların Dünya’yı terk ettikleri 28. yüzyılda geçen üretim, bir vakitler yeryüzünde insanlara hizmet eden ve gezegende bir başına kalan paklık robotunun hikayesini aktarıyor. Wall-E yaptığı toplumsal çıkarımlarla, teknolojik imkanların insanı ne kadar kör edeceğini kibar tokat üzere yüzümüze vuruyor.

Ulu Orta Yaşıyoruz (We Live in Public):

 • IMDb puanı: 7,2
 • Rotten Tomatoes notu: %82

Bugün daha fazla insanın gündeminde olan, giderek herkesin önemsemeye başladığı bilgi kapalılığı, aslında o kadar da yeni bir sorun değil. 2009 yılında yapılan bu belgesel/film, günümüzün en büyük badirelerini, insanların kendilerinden epeyce uzak bir biçimde yarattıkları internet kimliklerini bir çırpıda özetliyor, geleceğe ışık tutuyor. 

Artık bilmemiz gerekiyor ki gelecekte kendi bilgisinin sorumluluğunu taşımayan beşerler, toplumlar ve devletler büyük külfetler yaşayacaklar. 

Çöküş (Collapsus):

 • IMDb puanı: 7,2
 • Rotten Tomatoes notu: %82

Yakın gelecekte başımıza gelmesi mümkün bir diğer ihtimali ele alan Collapsus, güç kaynaklarının tükendiği tasa verici bir dünyaya götürüyor. Milletlerarası güçler, en ilkel ihtiyaçların bile karşılanamadığı dünyada beşere baskı uygulamaya başlıyor. Bu dayanılmaz çatışmadan geriye kalan kaos, beklenen bir çöküşe yanlışsız bizi götürüyor. 

Belki günün birinde bu sinemada anlatılanlar haksız çıkacaklar. Umarız haksız çıkar.

Pi:

 • IMDb puanı: 7,4
 • Rotten Tomatoes notu: %88

Sayılarla takıntısı olan ve onlara bağımlı formda yaşayan bir matematik kuramcısının hikayesi. Şayet teknolojiden ve gelecekten bahsediyorsak, Pi sayısından da bahsetmemiz gerekecek. Max’in amacı sayılarla hayatın en büyük sorunlarından birisini çözmektir, bir müddet sonra tahlil yolu kendisini bir sorun haline getirir. Karmaşık fakat insanı aydınlatan bir üretimdir.

Gattaca:

 • IMDb puanı: 7,8
 • Rotten Tomatoes notu: %82

Ele aldığı bahis nedeniyle makul zümrelerin reaksiyonunu çekmiş çok az bilim kurgu sineması vardır. Gattaca, genetik mühendisliğinin hudutlarını aştığı bir çağda geçer. Parası olan genetik olarak avantajlı bir biçimde, dilediği özelliklere sahip olarak dünyaya gelebilmektedir. İnsanların yalnızca sosyolojik olarak değil, artık biyolojik olarak da ayrışmaya başladıkları bir geleceği izleriz. 

Filmin orjinal öyküsü, gelen yansılardan sonra değiştirilmiş ve o halde vizyona girmiştir. Geçtiğimiz yıl Çin’de dünyaya gelen, tarihin birinci genetiği değiştirilmiş bebeklerini hatırlamamak elde değil. Gattaca, çağının ötesinde bir anlatıma sahip, tartışılması gereken sinemalar listesinin başlarında gelen üretimdir. 

Listemizin sonuna geldik. Şayet bu başlık altına uyduğunu düşündüğünüz öbür sinemalar varsa lütfen yorumlar kısmında bizimle paylaşın. Bir diğer listede görüşmek dileğiyle, takipte kalın…

Başa dön tuşu