Esaretin Bedeli’nin Yönetmeni, IMDb’deki Birinciliğe Karşı

The Shawshank Redemption ya da Türkiye’deki ismiyle Esaretin Bedeli. Sineması izlemese bile bilmeyen yok. Dünyanın en büyük sinema veritabanı IMDb’nin datalarına göre tüm vakitlerin en güzel sineması konumunda. Listede onun akabinde gelen çok sayıda kaliteli sinema de var.

IMDb’de 10 üzerinden 9.3 puana sahip olan Esaretin Bedeli’nin bu pozisyonu, şahsen sinemanın direktörü Frank Darabont tarafından da değerlendirildi. Paste Magazine isimli bir dergiye konuşan Darabont, “Bu listeye bakıp olağan ki The Godfather ya da Citizen Kane gibi sinemaları görüyorum. Ancak bir düşünün ‘Shawshank nitekim The Godfather’dan daha mı güzel?’ Buna inanmakta zorlanıyorum.” dedi.

IMDb’nin en güzel 250 sinema listesi, sinema izleyicilerinin oylarına nazaran belirleniyor. Bir sineması izledikten sonra IMDb’ye girip 1 ila 10 ortasında bir puan verebiliyorsunuz. Sinemaların kelam konusu puanları da yüzlerce bin izleyici tarafından yapılan değerlendirmelere nazaran belirleniyor.

Esaretin Bedeli’ni yöneten Frank Darabont’un kelamları, aslında bu sistemi ve daima en güzele ilgi duyma eğilimine karşı kibar bir tenkit. Darabont, “Bu tip şeylerde son karar izleyicinin ve durum oldukça memnuniyet verici” halinde konuşarak eleştirisini tatlıya bağlıyor.

Peki Esaretin Bedeli, öbür sitelere nazaran hangi pozisyonda?

Elbette bir sinemanın direktörü, kendi sinemasının kesin bir suretle bu türlü itibarlar kazanmasından memnuniyet duyar. Lakin gelin görün ki IMDb’nin en iyiyi belirleme siyasetleri bile tenkit konusu oluyorken, Darabont’un The Godfather’ı parmakla göstermesi tartışmaları yine alevlendirebilir.

Öte yandan bir öteki sinema sitesi ve izleyicilerin değil, eleştirmenlerin puanlarına nazaran en güzeller listesi oluşturan Rotten Tomatoes’a nazaran Esaretin Bedeli, 100 üzerinden 90 puana sahip. Yeniden tıpkı sitenin en yeterli sinemalar listesinde ise doruğun sahibi 2018 üretimi Black Panther. Site idaresi ise IMDb'deki liderliğinden dolayı Esaretin Bedeli'ni kendi listelerinde göstermiyor.

Frank Darabont, 2010'dan bu yana tüm vakitlerin en çok izlenen dizilerinden The Walking Dead'i yönetiyor. Yeri gelmişken IMDb bilgilerine nazaran 2019'un en güzel filmleri listemize de göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu