Kesinlikle izlenmesi gereken 10 romantik film!

Erhan Doğru

Aşk, sinemalarda bile her vakit kolay ve nazik olmayabiliyor. Fakat yeniden de aşk, kendi hoşluğuyla kalbinizi kırma gücüne sahip. Şu ana dek kim hayali bir karaktere birazcık olsun aşk duymamış yahut en azından yaşadıkları dünyanın hoşluğuna hayran kalmamıştır ki?

Bu liste IMDb editörlerinin hazırladığı, IMDb kullanıcılarının oylarına nazaran sıralanmış birbirinden şahane, romantik, aşk sinemalarından oluşuyor.

İşte kesinlikle izlenmesi gereken 10 romantik sinema;

Titanik (1997) – Puanı: 7.7

Dünyanın hatırlamak istemediği çeşitten felaketlerden olan ‘Titanik faciası’, dev yapımların direktörü James Cameron tarafından çekilen görkemli bir sinema.

Teknolojinin son hız ilerlediği bir devirde, beşerler üstesinden gelemeyecekleri hiç bir sorun olamayacağına inanmaya başlamışlardır. ‘Titanic’ isimli dev transatlantik ise, insanlığın tabiata karşı gövde gösterisi üzeredir. Bu ‘Düşler Gemisi’ nin yolcuları ortasında Avrupa`da birkaç yıl geçirdikten sonra Amerika’ya dönmekte olan, Jack isimli genç bir ressam ile nişanlısı ve annesiyle Philadelphia`ya giden Rose isimli genç bir kız da vardır. İki genç, talih yapıtı tanışacak, ortalarındaki sınıf farkına aldırmaksızın birbirlerine yakınlaşacaktır. Bu ortada tabiat insanoğlunun günden güne artan kibirine bir nokta koymayı planlamaktadır. Yola çıkılmasından dört buçuk gün sonra, 10 Nisan 1912’de, Titanic iki saat kırk dakika süren ve sulara gömülmesiyle son bulan, hüzünlü olayların başlamasına neden olacak buz dağına çarpacaktır. 

James Cameron’un, seyirciye bir vakit makinesiyle seyahat ettiği hissini uyandırırcasına gerçeğe yakın sineması ‘Titanic’ tam 14 kısımda Oscar adayı olarak ‘En Yeterli Film’ dahil 11 mükafatı kazanmıştı.

Sil Baştan (2004) – Puanı: 8.4

Sil Baştan, ayrıldığı sevgilisinden kalan hatırlarını sildiren bir adamın öyküsünü anlatıyor. İki yıl boyunca birlikte olduğu sevgilisinden epeyce şaşırtan bir haber alan Joel Barish, bir teknolojik deneye katılan sevgilisine münasebetlerini büsbütün hafızasından silinmeden hatırlatmaya çalışmaktadır. Yani Barish’in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır. Bu gelişme üzerine küplere binen adam, tıpkı prosedürü kendi üzerinde de gerçekleştirmek ister.
Film, adamın hafızaları silinirken, yaşanılan bağlantıyı gözler önüne serer. Adam da bir defa daha hayli yeterli başlayan ve sonradan tadı kaçan alakayı izler. Lakin vakit geçtikçe ve sıra yaşanılan hoş şeylere gelince, üzerindeki müdaheleyi durdurmak ister. Pişman olmuştur!

Prenses Gelin (1987) – Puanı: 8.1

Prenses Gelin Buttercup isimli masal kahramanının kıssasına odaklanır. Florin isimli hayali bir ülkenin çiftliğinde yaşayan Buttercup ile çiftlik çalışanlarından biri ortasında masumane bir aşk doğmuştur. Buttercup’a duyduğu aşk için yaşadığı yeri terk eden Westley yeterli bir geleceğe sahip olup evlenebilmeleri için bir gemiye atlar. Ancak seyahat sırasında korsanların saldırısına uğrayan gemi iki aşığı birbirinden ayırır. Westley’nin öldüğünü düşünen Buttercup derin bir hüzne ve ümitsizliğe kapılır. Çaresizce bir prensle evlendirilen Buttercup yakın vakitte mukadderatın çeşitli atılımlarıyla karşılaşacak, hayatı beklemediği bir biçimde değişecektir.

Başa dön tuşu