Film Önerisi – Süper Zeka Gerektiren 39 Film

Bazı sinemaların kurgusu ve konusu, birinci seferde anlaşılmayacak kadar güç olabiliyor. Sinemaların ele aldığı kavramların zorluğu izleyicilere güç vakitler yaşatabiliyor ya da karakter gelişimleri kullanıcıların zihnine bir çeşit meydan okuyabiliyor. Bu halde sinemaları sevenler için biz de bir liste hazırladık.

IMDb üzerinde uzun metraj isimli bir kullanıcının hazırladığı listede birinci izleyenlerin anlamadığı, anlayanların da son derece dikkatli olduğunun delili sinemalar yer alıyor. İsterseniz lafı daha da fazla unutmadan listemize geçelim.

Not: Listemiz IMDb puanlarına nazaran sıralanmıştır.

İşte birinci izlediğinizde 'Ne oldu artık?' diyeceğiniz 39 sinema:

15. Mr. Nobody

IMDb puanı: 7,8

Bir çocuk, tren istasyondan ayrılmak üzereyken istasyonda bekler. Annesiyle mi gitmelidir yoksa babasıyla mı kalmalıdır? Bu karardan sonsuz mümkünlük doğacağının farkındadır lakin seçim yapmadığı sürece her şey mümkün olacaktır.

14. Children of Men

IMDb puanı: 7,9

Kadınların üreme yeteneklerini kaybettiği bir dünyada, 2027 yılında, eski bir aktivist, gebe bayanları denizde bulunan bir sığınağa götürmeyi kabul eder.

13. Mulholland Drive

IMDb puanı: 8

Bilinç ve bilinçaltının birbirine karışması nasıl bir sonucu doğurabilir? Bütün hayatlar birbirine girebilir.

12. The Truman Show

IMDb puanı: 8,1

Bir sigortacı, hayatının aslında bir realite TV gösterisi olduğunu fark ettiği vakit her şey değişir.

11. Shutter Island

IMDb puanı: 8,1

ABD polis şefi, 1954 yılında hatalı akıl hastaları için yapılmış akıl hastaları için yapılan bir hastaneden kaçan bir katilin peşine düşer.

10. Into the Wild

IMDb puanı: 8,1

Her şeyi bırakıp kendinizi tabiata bırakmak ne kadar kolay? Ya da ne kadar kuvvetli bir iş? Bu türlü bir durumda kurmak için yıllarınızı verdiğiniz hayatınız ne halde değişebilir?

9. A Beautiful Mind

IMDb puanı: 8,2

Jason Nash isimli bir dehanın şifre tahlili işini kabul etmesi üzerine hayatı bir kabusa dönüşüyor. Siz de onunla birlikte hayatının nasıl şekillendiğini izliyorsunuz.

8. 2001: A Space Odyssey

IMDb puanı: 8,3

Ay yüzeyinin altına görülmüş değişik kesimin keşfinden sonra insanlık, H.A.L. 9000 isimli bir muhteşem bilgisayarın da yardımıyla kendi köklerini aramaya koyulur.

7. Memento

IMDb puanı: 8,4

Kısa periyodik hafıza kaybına sahip olan biri, eşinin cinayetinin peşine düşer.

6. The Prestige

IMDb puanı: 8,5

Trajik bir kazanın akabinde iki sihirbaz, en üstün illüzyonu yapmak için birbirine meydan okur. Bu süreçte de sahip oldukları her şeyi feda eder.

5. The Unusual Suspects

IMDb puanı: 8,6

5 hatalının bir polis soruşturması sırasında müsabakası sonucunda bir gemideki silahlı çatışmayı anlatan karakterimiz, size daha evvel hiç izlemediğiniz bir sinema tecrübesini sunacak.

4. Interstellar

IMDb Puanı: 8,6

Bir takım, insanlığın hayatta kalması için uzayda bulunan bir solucan deliğine hakikat bir seyahat başlatır.

3. The Matrix

IMDb puanı: 8,7

Gerçeklik dediğimiz şey tam manasıyla ne demektir? Simülasyon teorisini ele alan efsanevi sineması anlamak ziyadesiyle güç olmasa da sineması sindirmenin son derece güç olduğunu söyleyebiliriz.

2. Inception

IMDb puanı: 8,8

Zihnin en müdafaasız olduğu hayal görme esnasında bilinçaltının derinliklerindeki sırlar çalınmıştır. Şimdiki görevdeyse bilinçaltından bir fikir çalmak değil, bir fikir gerçekleştirmek gerekmektedir.

1. Fight Club

IMDb puanı: 8,8

Listemizin tepesinde bizi karşılayan Fight Club, sizi çok farklı bir bakış açısına soktuktan sonra sinemanın sonunda aklınızda oluşan her şeyi yıkacak bir biçimde sizi bırakıyor ve siz “Ben az evvel ne izledim” diyerek sineması bir daha ne vakit tekrar izleyeceğinizi hesaplamaya koyuluyorsunuz.

Yalnızca en yüksek IMDb puanlı 15 sinemaya yer verdiğimiz listenin tamamına bu bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu