Game of Thrones izleyenlere uyarı!

Yeni açıklanan sayılara nazaran, Game of Thrones’un birinci kısmı birinci 24 saat içinde yasa dışı yollarla 55 milyon defa izlendi. Bunların %12,2’si kısmın indirilmesiyle, %11,3’ü ise torrent aracılığıyla gerçekleşti. Kaspersky Lab’in araştırmasına nazaran, dizi ziyanlı yazılımları yaymak için sıklıkla kullanılıyor.

Game of Thrones izleyenlere uyarı!

Kaspersky Lab tarafından yapılan bir tahlil, indirilen yasa dışı sinema ve dizilerin ziyanlı yazılımları yaymak için sıkça kullanıldığını ortaya koyuyor. Game of Thrones hayranları büyük bir riskle karşı karşıya. Dizi, 2018’de ziyanlı yazılım taşıyan tüm korsan içeriklerin %17’sini tek başına oluşturdu. Bu içerikler 20.934 kullanıcının akına uğramasına neden oldu.

Kaspersky Lab Güvenlik Araştırmacısı Anton V. Ivanov: “Saldırganların, korsan içerik sitelerindeki tanınan TV dizilerinden yararlandığını açıkça görebiliyoruz. Bunlar çoklukla, geniş tanıtım kampanyaları düzenlenen dram ve aksiyon dizileri oluyor. İzleyicilerin en çok ilgi gösterdiği birinci ve son kısımlarda ziyanlı yazılım bulunma mümkünlüğü daha yüksek oluyor.

Dolandırıcılar, insanların dizilere olan bağlılığı ve sabırsızlığından faydalanarak siber tehditlerin indirilmesini sağlıyor. Game of Thrones’un son döneminin başlamasıyla, dizinin yeni kısımları üzere görünen ziyanlı yazılımların sayısında da büyük ihtimalle artış yaşanacak. Kullanıcıları bu mevzuda dikkatli olmaya çağırıyoruz.” dedi.

Başa dön tuşu