Görsel Efektleriyle İzleyiciye İnanılmazı İnandıran 11 Film

Tarihte çekilen birinci senaryolu sinema Aya Seyahat da dahil olmak üzere “özel efektler”sinema dalının vazgeçilmez muhtaçlığı. Emel, izleyiciye inanılmaza inanmasını sağlamak. Hazırladığımız bu liste size en gelişmiş efektlerle çekilmiş sinemaları değil; çekildiği periyoda nazaran yaratıcı ve sınırları zorlayan efektlerin kullanıldığı sinemaları ele alıyor. İşte efektlerin konuştuğu 11 sinema:

1. Avengers: Endgame (2019)

Marvel Sinematik Evreni'nde bir periyodu kapatan sinema olan Avengers: Endgame, görsel efektler konusunda da doruk noktasına ulaştı. Sayısız kahramanın Thanos'a karşı çabasını izlediğimiz sinema, bunu süper görsel efektlerle doldurdu. Zati toplam 356 milyon dolarlık bütçesi sinemanın ne seviyede olduğunu bizlere gösteriyor.

2. Doctor Strange (2016)

Şüphesiz ki Hollywood’un en çok gişe yapan sinemaları çizgi roman uyarlaması harika kahraman sinemaları. Doctor Strange bu kategoriden hayatımıza girerek son periyodun en güzel görsel efektlerini bize sundu. Sinema, görsel efektler sayesinde izleyiciyi güçlü büyücülerle dolu bu dünyanın içine çekmeyi başarıyor.

3. The Walk (2015)

Film, Dünya Ticaret Merkezinin iki kulesi ortasında ip üzerinde yürüyen Philippe Petit’i bahis alıyor.  Ağız uçuklatan yükseklikte yürüyen Petit üzere izleyicilerde sinema boyunca gelişmiş özel efektler sayesinde adeta birebir ipte yürüyor.

4. Mad Max: Fury Road (2015)

George Miller’ın 150 milyon dolar bütçeli sinemasında, eksiksiz renkleri ve problemsiz bilgisayar üretimi imgelerin görüntülerini;  toz ve alevlerle harmanlıyor. Fury Road, çağdaş özel efekt gösterisinin tepesi.

5. Dawn Of The Planet Of The Apes (2014)

Serinin 3. sinemasında dijital ortamda üretilen maymunların saçları, derisi ve hareketleri adeta kusursuz efekt kullanımının bir göstergesi.

6. Gravity (2013)

Dış yer fiziğini tasvir etmede gelinebilecek en yeterli düzeylerden biri olan Gravity’de görsel efektler bizi dünyadan çıkartıp uzay boşluğuna çekmeyi başarıyor.

7. Inception (2010)

Vizyona girdiği 2010 yılında birçok baş karışıklığına sebep olan Inception, görsel efektlerle vakit kavramını şekillendirmeyi başarıyor. Nolan, manzaralarla bir düş, yoğunluğuyla ise gerçeklik hissini yaratmayı başarmış üzere görünüyor.

8. The Curious Case Of Benjamin Button (2008)

Benjamin Button, izleyiciye tersten başlayan bir ömrün imajlarını sunuyor. Brad Pitt’in efekt ve makyajlarla sinema boyunca akıl almaz değişimi sinemanın gerçek-dışı öyküsünü bir kere daha gerçekçi kılmayı başarıyor.

9. Pan’s Labyrinth (2006)

Guillermo del Toro’nun sineması, detaylı üretim tasarımı ve özel efektler içeriyor. Pan’ın Labirenti, direktör için yaratık tasarımı, pratik ve dijital efektler açısından şahsî olarak en yeterli sinema.

10. Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004)

Michel Gondry, dijital dünyada analog bir hayalperest. Of Eternal Sunshine'da Gondry, kamera içi efektleri, saklı geçişleri, şiddetli perspektifi, aykırı çevrilmiş imajları, çift pozlamayı ve evet, görüntüleyicileri sürüklemek için de biraz dijital hile kullanıyor. Bilim-kurgu ve romantizmin şahane bir birleşimi.

11. The Lord Of The Rings: The Two Towers (2002)

Ve tabi ki Yüzüklerin Efendisi. Orklardan, cüceye; kanatlı tayflardan eşsiz yaratık Gollum’a, İki Kule çekildiği periyot içerisinde görsel efektleri ve makyajlarıyla tam bir sanat yapıtı.

Başa dön tuşu