Gretel ve Hansel Filminden İlk Fragman Geldi

Hansel ve Gretel ismiyle öğretilen masalda hanımcılığı değişik düzeye çıkarmış olan baba, üvey annenin baskın tavırlarından kurtulmak için öz çocuklarını uzaklarda ölsün diye ormana bırakır. Ormanda cadının eline düşen çocuklar akıllarını kullanarak cadıyı ortadan kaldırır, elleri değmişken de hazinesini alıp geri dönerler. Bunun üzerine baba, hazır ikinci karısı da meskeni terk etmişken “ben sizi esasen çok seviyordum ya” diyerek çocuklarıyla bir ortaya gelir. Yeniden mükemmel bir anlatım, evet.

Aslında çok korkutucu olan masallar, daha sonra bu masalların çocuklara okunacağını göz önüne alan Andersen kardeşler tarafından elden geçirilirken daha insani ve daha çocuklara yönelik hale getirmiştir. Günümüzde ise masalları köklerine döndürmek için çalışmalar devam ediyor. 

Gretel ve Hansel masalı, endişe sineması olarak dönüyor

Gretel ve Hansel ismiyle tekrar çekilen sinemanın fragmanına damgasını vuran isim, daha evvel de misal projelerde yer almış olan Sophia Lillis oldu. IT ve Sharp Objects sinemalarında de bu cins roller oynayan genç oyuncu fragmanın merkezinde yer alıyor. Bir de natürel bir fırsat bulup gençleri kaçırmaya çalışan makûs kalpli cadı (Alice Krige) var. 

The Blackcoat’s Daughter isimli üretimden da tanıdığımız Oz Perkins’in yönettiği sinemanın müellifliğini ise Rob Hayes gerçekleştirdi. İrlanda’da çekilen sinemanın kapıları 2020 yılında açılacak. Sinemanın tanıtımı da aslında çok kısa bir müddet evvel Lillis’in bir imgesinin paylaşılmasıyla başlamıştı. Artık öykü, Grimm kardeşlerin aktardığı karanlık kökeniyle geri dönmeye hazırlanıyor. 

Filmde 16 yaşındaki Gretel ve ağabeyinin (Sam Leakey) ormanda aileleri için odun ve yemek aramaya çıkmasını temel alıyor. Alışılmış ki bu takım cadıyla daha farklı formda karşılaşacak, muhtemelen masalın en bilinen yanı olan kuşların konutun yolunu gösteren ekmekleri yemesi de öteki türlü aktarılacak. 

Başa dön tuşu