Neil Gaiman ve David Goyer, Sandman’i Netflix Dizisi Yapacak

Sandman, Neil Gaiman tarafından yazılan ve o devirde çizgi romanlara yönelik algıyı yıkan yapıtlardan biri olmuştu. Kazandığı edebiyat mükafatları, yarattığı tartışmalar ve ilham kaynağı olduğu seriler (Constantine, Lucifer gibi) ile çizgi roman tarihinin baş yapıtlarından biri olan Sandman, sonunda ekranlara gelecek.

Dizi hakkında The Hollywood Reporter’da yer alan habere nazaran, ölçüsü belirli olmasa da “devasa bir finansal anlaşma”dan bahsediliyor. Teze nazaran bu seri, DC’nin şimdiye kadarki en değerli TV üretimi olacak. 

Gaiman, serinin uygulayıcı yapımcılığını David Goyer ile birlikte üstlenecek. Wonder Woman sinemasının senaristi Allan Heinberg, diziyi kaleme alacak. Serinin kaç kısım olacağı, ne vakit yayınlanacağı ise şimdi aşikâr değil. Argümanlara nazaran Netflix, gelecek olan yayın servislerine karşı bu iştirakte WB’ye finansal takviye sağlayacaak.

Sandman dizisi, Endless ailesinin bir ferdi olan Morpheus'a (Dream) odaklanacak. Endless ailesi, kozmosun temelini oluşturan yedi büyük güçten oluşuyor: Destiny (Kader), Death (Ölüm), Destruction (Yıkım, beşerler kendi kendine her şeyi yıkıyor diye emekli olup tatile gitmişti), Despair (Umutsuzluk), Desire (Arzu) ve Delirium (Eskiden delight yani keyif idi. Sonradan delirttiler) isimli 6 kardeşi daha olan Dream, yıllarca esir kaldıktan sonra krallığına ve düşler alemine geri dönüp, yıkılmakta olan diyarını tekrar kuruyor. Bu esnada da kozmostaki rolünü sorguluyor. 

Sandman’in sinema olarak çekilmesi epeyce uzun müddettir gündemdeydi. Daha Netflix yokken bile bir formda bir Sandman üretiminin ekranlara ya da beyaz perdeye gelmesi için çalışmalar yapılıyordu. 2001 yılında hususla ilgili açıklama yapan Gaiman, sinema adaptasyonu konusunda çekincelerini lisana getirmişti. Gaiman, makus bir Sandman sineması görmektense hiç Sandman sineması görmemeyi tercih ettiğini söylemişti. 

Sandman sineması için çalışmalar, 2013 yılında yine başlamıştı. Neil Gaiman, David Goyer ve Joseph Gordon-Levitt ile başlayan proje, aksaklıklarla karşılaşmıştı. Gordon-Levitt daha sonra takımdan ayrıldı. Evvelki müelliflerden Eric Heisserer, bu yapıtın sinemaya değil dizi olarak TV’ye uyarlanması gerektiğini söylemişti. 

Bu yılın başında da Sandman’in televizyona uyarlanıp uyarlanmayacağı sorulan Gaiman, Good Omens’i yapabildiklerini zira haklarının Gaiman ve Terry Pratchett’e ilişkin olduğunu belirtirken, “The Endless’in sahibi DC Comics/Time Warner, ben değilim.” diye yanıt vermişti.

Başa dön tuşu