HBO Asya: “Kendi Game of Thrones’umuzu Yapabiliriz”

Game of Thrones dizisi dünyanın her yerinde milyonlarca insan tarafından takip ediliyor. Dizi, fantastik içeriğinden çok entrikalarla dolu karmaşık yapısı ve varlıklı art planı ile dikkat çekiyor.

HBO’nun Asya yöneticisi Jessica Kam-Engle, “Asya, 10 yıl içinde kendi Game of Thrones’unu yaratacak güçte. Şu anda gördüğümüz gibi çok daha fazla büyük bütçeli TV imali var, mesela Çin’de, hayli yüksek üretim kıymetlerine sahipler” tabirini kullandı.

Hollywood Reporter’e bir röportaj veren Kam-Eagle, “Hikâyeler açısından bakarsak, Asya imparatorluklarında güç gayretlerini anlatan drama bolluğu var. Bunlara birkaç ejderha eklersek, Game of Thrones’un temelinde yatan şeyi elde ederiz” diyerek yaklaşımını açıkladı.

(Webtekno ile Avrupa Tarihi: Game of Thrones, kullanılan silahlar ve yerli halkın kullandığı teknolojiler açısından bakıldığında 1450-1500 yılları ortası Ortaçağ Avrupası ile misal özelliklere sahiptir. Stark-Lannister uğraşı, York ile Lancester hanedanları ortasındaki “Güllerin Savaşı” periyodunu hatırlatır. İki hanedan ortasındaki taht çabasının sonunda gücü elde eden ise Tudor Hanedanlığı olmuştur. Birtakım savaşlar, tarihteki büyük savaşların Game of Thrones aileleriyle anlatılmış haline misal. Örneğin Battle of Bastards aslında Cannae Muharebesi’nin neredeyse kopyasıdır. Red Wedding’in örnekleri ise birden fazla. Yani tarihi olaylardan ilham alınarak yapılamayacak çalışmalar değil. Bilhassa Çin ve Japonya tarihi bu mevzuda çok renkli.)

Kam-Engle, Asya’nın anlatabileceği pek çok öyküsü ve kullanabileceği pek çok yetenekli ismi olduğunu söylüyor. Bölge yöneticisine nazaran hususa büyük ölçekli bakabilecek dizi sorumlularına gereksinim var. Öte yandan Asya, ekonomik olarak sorun yaşamıyor. Yönetici buna örnek olarak Çin’in kıymetli üretimlerini ve Hindistan’ın bir yılda yüzlerce sinema üretmesini gösteriyor.

Kam-Engle, “Game of Thrones üzere bir imal, bir ya da iki kişinin eforuyla değil, binlerce uzmanın emeğiyle yaratılıyor. Global izleyiciye odaklanma yeteneği gerektiriyor. Dizi, bir günde tahminen de dört ülkede birden çalışan farklı imal gruplarına sahip. Bu usulde dizi sorumlularımız olmayabilir. Asya’da uzmanlar klasik olarak lokal izleyiciye odaklanmak üzere eğitiliyorlar. Bu etapta dünyayı hedefleyecek profesyonellerimiz yok. Onları dışarıdan getirtmek durumunda kalabiliriz” diyor.

Yine de yöneticiye nazaran Asya usulü Game of Thrones’un başarılı olması, global izleyici kadar mahallî izleyiciye de hitap etmesinde zımnî.  “Asyalı izleyicilerin kendi muhtaçlıkları var, bunu bypass edip dünyayı hayran bırakacak bir Çin ya da Japon üretimi peşinde koşarsak, lokal izleyicilerimizi de kaybedebiliriz.” diyen Kam-Engle, “Önce kendi mahallemizle ilgilenmeliyiz” tabirini kullandı.

Açıkçası Asya’nın da kendi kıssalarında pek çok ejderha olması, bu çeşitten bir kültürel entegrasyonu da kolaylaştırıyor. Bilhassa Çin ve Japonya’nın kendine has, kanatsız ejderha figürleri herkes tarafından biliniyor.

(Meraklısına not: Bizim kültürümüzde de ejderha figürü var lakin genelde büyük uzunluk yılanlar üzere tasvir ediliyorlar ve genelde de yılan olarak anılıyorlar. Çince kökenli olduğuna inanılan Lu sözcüğü ve Nûğ Yılan denilen bu yaratıklar, Orta Asya Türk Mitolojisi’nde sık sık karşımıza çıkıyor. Bunlardan en meşhurları da Bükre (Bükrek, Bukra. Bükre çok hoş kız ismi olurmuş.) ve Sangal. Beyaz ya da açık mavi tasvir edilen Bükre güzel, siyah renkli Sangal ise makus ejderha. Bükre, 9 yıllık bir savaşta Sangal’ı yendikten sonra 1000 yılda bir gelip dünyayı teftiş ediyor.)

Başa dön tuşu