It: Chapter 2’nin Yönetmeni, Filmin Süresini Açıkladı

Stephen King’in kaygı romanından uyarlanan It, geçtiğimiz yıllarda tekrar beyaz perdeye gelmiş, bir sefer daha insanlara mazgallardan ve bilhassa de içinde palyaço bulunan mazgallardan uzak durmaları gerektiğini göstermişti. 

Serinin ikinci sineması olan It: Chapter Two’nun tam 2 saat 45 dakikalık müddetiyle sinemalara geleceği açıklandı. Haliyle sinemanın mühleti de tartışma konusu haline geldi. Sinemanın direktörü Andy Muschietti, bu kararın sebebini açıkladı. 

Yönetmen, sinemadan tek bir âlâ karenin, kıssadan tek bir ögenin bile çıkmamasını istediği için sinemanın müddetinin bu türlü uzun olduğunu söylüyor. Birinci sinemadan yıllar sonra geçen öyküde, Losers’ Club üyeleri toplanıp Derry’ye geri dönüyor. Maksatları da Pennywise’ı bu sefer büsbütün ortadan kaldırmak. 

Filmin senaryosu ile çekilmiş halinin birbirini pek tutmadığını söyleyen direktör, senaryoda yazanla yayınlanan sinema ortasındaki farkların olağan olduğunu söylüyor. “İlk başta bütün sahnelerin öykü açısından kıymetli olduğunu düşünüyorsunuz” diyen direktör, “ancak nihayet düzenleme sona erdiğinde dört saatlik bir sinemanız olmuş oluyor ve o anda, kimi sahnelerin o kadar da değerli olmadığını fark ediyorsunuz. Ne gösterirseniz gösterin, beşerler 4 saat boyunca bir şey izlemekten rahatsız olurlar.” diyor.

Jessica Chastain, James McAvoy ve Bill Hader üzere isimlerin yer aldığı sinema, 4 saatten 2 saat 45 dakikaya indirildiğinde bile direktöre nazaran özünü müdafaayı ve gereğince akıcı olmayı başarıyor. 

It: Chapter 2, ülkemizde 6 Eylül 2019’da vizyonda olacak.

Başa dön tuşu