Netflix İçin Bir İlk Olan Avlu’nun Yayın Tarihi Belli Oldu

Bir mühlet evvel RTÜK’ün kontrol hakkı resmileşmiş, Netflix üzere yabancı içerik platformlarının Türkiye’den çekileceği konuşulmuştu. Tezler sönük kaldı. ABD merkezli şirket, Hakan: Muhafız ve Atiye dizilerinin akabinde, Türkiye pazarına yatırım yapmaya devam ediyor.

Star TV’de yayınlanan ve bir küme mahkum bayanın kıssasını anlatan hapishane dizisi, bir diğer Netflix üretimi olan Orange is the New Black ile temel benzerlikler taşıyor. Elbette dizinin bugüne kadar yayınlanan tüm kısımları de Netflix’de bulunacak. Ayrıyeten artık yeni kısımlar de yalnızca Netflix’e özel olacak. 

Avlu, Netflix için dünyada bir birinci oldu. 18 Ekim'de yayınlanacak yeni bölümleriye artık Netflix Orijinal'i olacak:

Halihazırda 54 kısmı TV’de yayınlanan Avlu dizisi, The Yard ismiyle İngilizce, İspanyolca, Arapça ve Portekizce lisanlarında dublajlanacak ve dünya pazarına sunulacak. Hakan: Muhafız her ne kadar ülkemizde sevilmese de Portekiz ve İspanya’da büyük muvaffakiyetler elde etmişti. Avlu da TV’deki mesleğini artık hudutların ötesine Netflix Orjinal adıyla taşıma hakkına sahip.

Netflix aslında Türkiye için bir birinci olan bu yatırımı yurt dışında uzun müddettir yapıyor. The Orange is the New Black, Black Mirror, La Casa de Papel üzere diziler de TV dünyasından Netflix’e geçen üretimler olmuştu. Bu üretimler, Netflix sayesinde tüm dünyanın duyduğu diziler haline gelmişti.

Bu vakte kadar Netflix bünyesine geçen rastgele bir dizi, tıpkı Netflix Original ismiyle anılmamıştı. Şirket yalnızca baştan sonra kendi bünyesinde çektiği dizi ve sinemalar için bu sıfatı kullanıyordu. Lakin Avlu dizisi, The Yard adıyla Netflix Yepyeni üretimi olarak yayınlanacak. Bu da Netflix için değerli bir birinci olduğu manasına geliyor.

Eğer Avlu dizisi Netflix üzerinden yurt dışında daha çok izlenirse, şirketin Türkiye’ye daha çok yatırım yapması beklenen. Çünkü ABD’den sonra Netflix haricindeki dizi pazarında yer alan en güçlü ikinci ülke Türkiye. Umarız Avlu’nun yeni kısımları, eskileriyle birlikte Netflix ile yurt dışında da izlenir.

Avlu dizisinin başrolünde ünlü oyuncu Demet Evgar bulunuyor. Ayrıyeten Crene Moray, Nursel Köse, Nergis Öztürk, Ertan Saban üzere isimler de Avlu’da kamera karşısına geçiyor. Netflix’ten evvel Limon Sinema bünyesinde yürütülen projenin direktörlük koltuğunda ise Yüksel Aksu, Hülya Gezer ve Şafak Bal üzere isimler yer alıyor.

Avlu’nun Netflix’e geçmeden önce yayınlanan 4. dönem fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz:

Başa dön tuşu