Joker’den açılış rekoru

Türkiye’de 4 Ekim’de 313 sinemada, 435 salonda vizyona giren Joker, 4-6 Ekim tarihleri ortasında vizyona girdiği birinci hafta sonunda, 385 bin 468 kişi tarafından izlenerek, tüm vakitler Ekim ayı en yeterli yabancı sinema izleyici açılış rekorunu kırdı.

Joker’den açılış rekoru

ABD’de de 4-6 Ekim hafta sonunda yaklaşık 93,5 milyon dolar hasılata ulaşan JOKER, tüm vakitler en güzel Ekim ayı hasılat rekorunun da sahibi oldu.

Todd Phillips’in ortak müellifi, imalcisi ve direktörü olduğu “Joker”de, üretimciler, DC kozmosunun bu ünlü makûs adamının özgün vizyonunu, karakterin daha klâsik mitolojisinin başlangıç kıssasıyla aşılayarak fakat besbelli bir biçimde kendine has bir formda sunuyorlar. Phillips’in — parçalanmış Gotham kentinde yolunu bulmaya çabalayan bir adam şeklindeki—Arthur Fleck yorumunu Joaquin Phoenix akıllarda yer edecek halde portreliyor: Üzerine rastgele bir sahne ışığının çevrilmesi hasreti içindeki Arthur, stand-up güldürüde talihini dener lakin espriler her vakit onun hakkında üzeredir. Duyarsızlık, zalimlik ve nihayetinde ihanet üçgeninde bir varoluş döngüsüne sıkışıp kalan Arthur’ın üst üste makus kararlar vermesi bu kasvetli ve alegorik karakterin tahlilinde, tırmanan olayların zincirleme yansımasını başlatır.

Başa dön tuşu