Netflix, Şifre Paylaşımını Nasıl Engelleyeceğini Açıkladı

Netflix’in ABD’deki resmi sitesinde yayınlanan yeni bilgilerde şifre paylaşımını engelleyecek yeni özelliğin nasıl çalışacağı hakkında bazı bilgiler paylaşıldı.

Geçtiğimiz aylarda ilk olarak iddia olarak ortaya atılan ve daha sonra Netflix tarafından doğrulanan şifre paylaşımını engellemeye” yönelik çalışmalar, pek çok Netflix kullanıcısını öfkelendirmişti. Hatta konuyla ilgili Netflix’ten gelen ilk açıklamanın ardından bazı kullanıcılar aboneliklerini sonlandırmaya başlamıştı.

Geçtiğimiz haftalarda bu yeni sistemin Nisan ayında uygulanacağını açıklayan Netflix, bugünse resmî sitesinden yeni sistemin nasıl çalışacağını açıkladı. Görünüşe göre Netflix, bu sistemin açıklarının bulunmaması için elinden gelen her şeyi yapmış.

Farklı cihazlarda aynı hesabı kullanan kullanıcılar 30 günde bir yeniden eşleştirme yapmak zorunda

Netflix’in ABD’deki resmî sitesinde SSS (Sıkça Sorulan Sorulan) kısmında soru cevap şeklinde yapılan açıklamada her bir Netflix aboneliğinin sadece aynı evde yaşayan bireylerle paylaşılabileceği ve farklı cihazlarda aynı oturumu kullanan kişilerin belirledikleri bir Wi-Fi ağını kullanarak her 31 günde bir hesaplarını eşitlemesi gerektiğini belirtiyor. Belirtilen süre içerisinde eşitlenmeyen cihazlardan çıkış yapılacağını belirten yetkililer, eşitleme süresini geçen cihazlardan ve hesaplardan ekstra ücret talep etmeyeceklerini de belirtiyor.

Buna ek olarak seyahat esnasında 31 günlük sınırı dolduran kullanıcıların belirledikleri Wi-Fi ağına bağlanmadan tekrar giriş yapamayacaklarını belirten yetkililer, seyahat eden kullanıcıların otellerde ya da şirket cihazlarında Netflix kullanabilmesi içinse yeni bir yöntem kullanıma sunacaklarını açıkladı. Bu yeni sistem sayesinde hesap sahibi geçici olarak kullanacağı cihazlar için Netflix’ten 7 günlük erişim izni talep edebilecek. 7 günün sonundaysa cihazdan otomatik olarak çıkış yapılacak.

Birleşik Krallık Hükümeti, Vatandaşları Netflix Şifrelerini Paylaşmaması Konusunda Uyardı: “Suç İşliyor Olabilirsiniz”

Ortak bir hesabı kullanan cihazların IP adresi, cihaz numarası ve hesap aktivitesi üzerinden ana konumu belirleyeceği açıklanan bu yeni sistemin ne zaman kullanıma sunulacağı ve bazı detaylarıysa henüz bilinmiyor. Ancak özellik şimdiden ABD’de çokça eleştirilmeye başlandı bile.

Kaynak :
https://thestreamable.com/news/confirmed-netflix-unveils-first-details-of-new-anti-password-sharing-measures#who-can-use-a-netflix-account-now

Başa dön tuşu