Netflix Türkiye’nin Önemli İsminden Dikkat Çekici Açıklama

En tanınan çevrimiçi dizi ve sinema platformlarından Netflix, son günlerde alınan bir kararla gündemde. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan bir yönetmelikle birlikte RTÜK'e, çevrimiçi yayın platformlarını denetleme yetkisi getirildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe nazaran bundan sonra RTÜK, Netflix, BluTV ve puhutv üzere platformları denetleme yetkisine sahip olacak. Bu bağlamda platformların Türkiye'de şirket açmaları gerekecek, RTÜK bu kuruluşları muhakkak bir fiyat karşılığında lisanslayacak ve gerekli görüldüğü durumlarda içeriklere sansür uygulanabilecek.

Alınan bu karar kamuoyunda büyük bir infial yaratmış durumda. Pek çok kullanıcı alınan bu kararı eleştiriyor hatta ünlü komedyen Cem Yılmaz da kararı eleştiren bireyler ortasında yer alıyor.

Şimdi ise Netflix'in, Ortadoğu ve Afrika İrtibat Müdürü Artanç Savaş, Türk kullanıcıların ne biçim içerikler izlediğiyle ilgili kimi açıklamalarda bulundu. Dilerseniz artık, Savaş'ın Digitalage’le yapmış olduğu röportajdaki açıklamalarına bakalım;

Netflix Türkiye'de çok geniş bir kitleye hitap ediyor

“Netflix’te her yaşa ve zevke uygun içerik bulmak mümkün. An itibariyle üyelerimizin 18-44 ortası yaş kümelerinde ağırlaştığını söyleyebiliriz fakat alışılmış ki bunun dışında kalan yaş kümelerinde da üyelerimiz var. Cinsiyet açısından baktığımızda ise istikrarlı bir dağılım kelam konusu. Ayrıyeten çocuklarına emniyetli ve yaş kümelerine uygun içerik sunmak isteyen ailelerin de Netflix’e büyük ilgi gösterdiğini görüyoruz. Sunduğumuz özel çocuk profilleri ve ebeveyn denetimleri bu ilginin artmasında tesirli oluyor.”

Türk kullanıcılar en çok akıllı televizyonları üzerinden Netflix'e erişiyorlar

“Türkiye’deki üyelerimiz, yayınlarımızı en çok akıllı televizyonlar üzerinden izlemeyi tercih ediyor. İkinci sırada akıllı telefonlar, üçüncü sırada ise dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar var. Bu üçlüyü tabletler ve oyun konsolları takip ediyor. Öteki yandan akıllı telefonlar üzerinden Netflix izleme oranımız ABD’den yahut Avrupa kıtasındaki öbür büyük ülkelerden çok daha yüksek. Bunun sebeplerinden biri, toplu taşımada hayli çok vakit geçirmemiz. İzlenme dataları üyelerimizin yüzde 77’si sırf meskende değil toplu taşımada yahut seyahat halindeyken de Netflix izlediğini söylüyor.”

Geleneksel televizyon yayınlarından sıkılan kullanıcılar, gün içerisinde farklı çeşitteki içerikleri izliyorlar

“Dünya genelinde yaptığımız bir araştırma, günün farklı vakitlerinde farklı çeşitte içeriklerin daha çok görüntülendiğini ortaya koyuyor. Diledikleri vakit diledikleri üretimi izleme imkanı yakalayan üyelerimiz, klâsik televizyon kanallarının yayın akışından çok daha farklı içerikleri tercih ediyor. Örneğin uyanır uyanmaz sabah haberleri yerine güldürü izlemeyi tercih ediyorlar. Öğle neslindeki programların yerini ise drama dizileri alıyor. Akşam saatlerinde en çok korku/gerilim üretimleri izlenirken, gece yatmadan evvel ise yeniden güldürü programları tercih ediliyor. Küresel ölçekteki bu trendlerin yansımalarını Türkiye’de de net bir formda görüyoruz.”

Tüm Türkiye'den kullanıcıya sahibiz

“Türkiye pazarına girdiğimiz andan itibaren izleyicilerimizin beklenti ve alışkanlıklarını anlamak için ağır bir efor sarf ettik ve bu gayretin sonuçlarını süratli bir formda aldık. Bunun en net göstergesi, mevcut üyelerimizin coğrafik dağılımı. An itibariyle İstanbul’u Ankara ve İzmir üzere büyük kentler takip ediyor fakat üyelerimiz Türkiye’nin tamamına dağılmış durumda.”

Orijinal Türkçe içerikler, dünya genelinde büyük ilgi görüyor

“İlk özgün dizimiz Hakan: Muhafız beklentilerimizi aşan bir performans gösterdi. Dizi birebir anda 190 ülkede, 20’nin üzerindeki lisanda altyazı ve dublaj seçenekleriyle sunuldu ve daha birinci ayında 10 milyonun üzerinde izleyiciye ulaştı. Bu sonları aşan, büyük bir muvaffakiyet. Türkiye’nin akabinde diziye en çok ilgi gösteren ülkeler Brezilya ve Meksika oldu. Afrika ülkeleri, Kanada ve Avustralya bu iki ülkeyi takip etti. Avrupa’da en çok izleyiciye ulaştığımız ülkeler sırasıyla Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya.”

Orijinal Türkçe içerikler üretilmeye devam edecek

“Daha yeni başlıyoruz. 2019 bitmeden yayınlamayı planladığımız ikinci orjinal dizimiz Atiye’nin çekimleri İstanbul, Göbeklitepe, Nemrut üçgeninde devam ediyor. Diziyi 190 ülkede birebir anda gösterime sokarak ulusal hazinemiz Göbeklitepe’ye yönelik mahallî ve küresel ilginin artmasına dayanak olacağız. Geçtiğimiz günlerde çekimleri başlayan yeni yepyeni dizimiz Aşk 101 ise okula devam edebilmek için en sevdikleri öğretmenlerini okulda tutmak üzere plan yapan bir küme gencin öyküsünü mevzu alıyor.”

Tüm dünyada en çok izlenen Netflix içerikleri Türkiye'de de birebir popülariteye sahip

“Dünyanın dört bir yanında tanınan olan La Casa de Papel, Stranger Things, Dark, Narcos, Black Mirror üzere üretimlerin Türkiye’de de çok izlendiğini görüyoruz.”

Türkiye, Netflix için çok kıymetli bir pazar

“Türkiye, EMEA bölgesindeki en kıymetli pazarlarımız ortasında. Bunun pek çok sebebi var. Birincisi yeniliklere açık, genç bir nüfusa sahip olmamız. Bu demografik yapının beklentileri doğrultusunda internet ekosistemi de süratle gelişiyor; örneğin kotalar kalkıyor ve artık süratli temaslar standart hale geliyor. Bizi en çok heyecanlandıransa coğrafyamızın şimdi anlatılmamış mükemmel kıssalara konut sahipliği yapması. Bu noktada bize düşen, hakikat kıssaları seçerek en yetenekli takımlarla buluşturmak. Ayrıyeten başka pek çok ülkenin tersine, Türkiye’de üretilen üretimler dünyanın dört bir yanında izleniyor. Yani üretimlerimiz küresel manada cazibeye sahip. Bu nedenle Türkiye’ye yönelik yatırımlarımızı kademeli olarak artıracağız.”

Netflix'in Türkiye için kıymetli isimlerinden olan Artanç Savaş'ın yapmış olduğu açıklamalar böyleydi. Netflix en azından şimdilik, RTÜK'ün kontrolüne karşın Türkiye'de yayın yapmaya devam etmek istiyor üzere görünüyor. Sizin bu röportajdan çıkarımlarınız nelerdir? Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu