Netflix’in Hisse Senetleri Düşüşe Geçti

Netflix, son devrin en tanınan uygulamalarından biri haline geldi. Çabucak çabucak her konutta ve telefonda bulunan Netflix, insanların dizi yahut sinema izlemek için sıklıkla tercih ettiği bir platform. Televizyonların internete bağlanabiliyor olması, Netflix'in tercih edilmesini arttıran ayrıntılardan bir tanesi. Her ne kadar her gün büyüyen bir yapıya sahip olsa da bu kesime yeni isimler de yakın vakitlerde giriş yapmayı planlıyor. Bu rekabet ortamı, Netflix'in düşüş yaşamasına sebep olabilir.

Önümüzdeki günlerde Apple, Disney, HBO Max ve Peacock firmalarının bölüme giriş yapacaklarını biliyoruz. Yani piyasa önemli manada kızışacak. Bu durumun da farkında olan Netflix CEO'su Reed Hasting, güçlü bir sürece girdiklerini kabul etti. “Geçmişten günümüze kadar birçok firmayla rekabet halindeydik. Ancak kasım ayında yeni bir periyot başlayacak. Kullanıcıların tercih edebilecekleri çok fazla opsiyon oluşacak. Apple ve Disney piyasaya girecek, Amazon ise süratle yükseliyor.” kelamlarını kullanan Reed Hasting'in açıklamaları Netflix'in pay kıymetinin düşüşe geçmesine sebep oldu. 

Netflix'i neler bekliyor?

Hasting, NBC Universal'ın yakın vakitte gelecek olan Peacock hizmeti hakkında da konuştu. Peacock'ın, Netflix'in klasikleşmiş serilerinden olan The Office, Parks and Recreation ve Frasier dizilerini kendi bünyesine katmaya çalışıyor. Hatta The Office'i alabilmek için 500 milyon dolar ödemişlerdi. Bu durum Peacock'ın önemli bir rakip olduğunu ispatlar niteliğinde.

En büyük rakibi ise Disney+ olacakmış üzere gözüküyor. Disney'in yeni yayın hizmeti kasım ayında kullanışa açılacak. Uygulama yalnızca Disney'in animasyonlarını ve canlı aksiyon sinemalarını değil Disney Channel'ın orjinal içeriklerinden olan High School Musical üzere içerikleri de yayınlıyor olacak. Bunlara ek olarak Star Wars'un bütün sinemalarını, Marvel'in bütün içeriklerini, The Simpsons'ı ve Fox'un bütün içeriklerini yayınlıyor olacağını da biliyoruz. Hepsi birleşince ortaya birçok farklı kombinasyon çıkmış oluyor. 

Apple cephesine bakacak olursak yarışa daha az içerikle giriş yaptığını görüyoruz. Ama önemli ilişkileri ve potansiyeli olduğunu biliyoruz. Peacock ve HBO'nun da kendilerine özel içeriklerle piyasaya giriş yapacağını biliyoruz. Bütün bunlar ortalığın önemli manada kızışacağını gösteriyor.

Netflix'in bu ayki pay senetlerinde %10'luk bir düşüş yaşandı. Bu kıymetle birlikte firmanın pay senetlerinin şu anki değeri en yüksek kıymetinin %30'nun altında kalıyor. Yılın kalan kısmında ise Netflix'in bu durumu düzeltip düzeltemeyeceğini göreceğiz. 

Başa dön tuşu