Resident Evil Uyarlamasında Olması Gereken 8 Şey

Hayatına 1996 yılında başlayan Capcom’un Resident Evil oyunu, kısa mühlet içerisinde parladı ve oyun sanayisinin dehşet tipindeki başyapıtlarından bir tanesi olmayı başardı. Oyunları, sinemalara ve dizilere uyarlama trendinin yükseldiği şu günlerde Resident Evil’ın da tekrar uyarlanması çok da sürpriz olmazdı ki Netflix de Resident Evil’ın baz alındığı bir seri üzerinde çalıştıklarını onayladı.

Resident Evil, daha evvel Milla Jovovich’li bir sinema serisine de uyarlanmış fakat sinemanın gittiği nokta ve markanın endişe, hayatta kalma ögelerinden kopması hayranları memnun etmemişti. Daha evvel verilen bir röportajda Netflix’in “var olan mitolojiyi derinleştireceği” söylenmişti. Serinin, şu an için hangi öyküyü takip edeceği bilinmiyor olsa da hayranların Netflix uyarlamasından beklediği kimi şeyler var:

Resident Evil'in Netflix uyarlamasından beklenenler

Hayatta kalma ve kaygı teması

Resident Evil’ın birinci birkaç oyununun muvaffakiyetle yaptığı şey buydu aslında. Oyun, bu çeşidin yaratıcısı olmasa da karakteri, verilen her kararla birlikte tehlikeye atarak oyunun tansiyonunu yükseltmek epeyce başarılı olduğu bir alandı. Ayrıyeten Capcom’un; mühimmatı, oyun kayıtlarını ve can doldurma eşyalarını sınırlaması da oyundaki tansiyonu bir üst düzeye çıkarmıştı.

Tabii ki bu üslup mekaniklerin külliyen bir diziye aktarılması mümkün değil. Lakin Netflix, kahramanları çok güçlü yapmayarak ve düşmanları daha fazla tehditkâr yaparak bu hissi izleyicisine de yaşatabilir.

Malikâne olayı

İlk Resident Evil oyunu, berbat şöhretiyle de bilinen Spencer Malikânesi’nde geçiyordu ve elbet ki Resident Evil’ın da en saf formu buydu. Oyundaki, hayata kalma ve kaygı hissiyatını başarılı bir biçimde yansıtabilmek için bu malikâne Netflix için de epey isabetli bir seçim olabilir.

Oyunun yan hikâyeleri

Resident Evil, epey fazla ölçüde art plan kıssaları olan bir oyun ve oyunun dünyasını genişleten bu kıssalar seyirciye de epeyce başarılı bir formda aktarılabilir. Örneğin tıpkı Resident Evil Outbreak’te olduğu üzere Raccoon Şehri’nin sakinlerinin ve polis memurlarının kıssalarına odaklanılabilir. Resident Evil’ın güçlü tarihi düşünüldüğünde Netflix’in önünde değerlendirebileceği epeyce fazla seçenek bulunuyor.

Oyunlara referanslar

1996 yılında çıkan bir oyun ve 23 yıllık bir tarihe sahip. Bu marka altında birçok oyun çıktı ve bu oyunların neredeyse her birinde hayranların aklında iz bırakan anlar oldu. Dizinin bu üslup anlara referanslar vermesi yahut oyunun sıkı hayranlarının fark edebileceği “easter egg”ler bırakması, hayranları diziye çekebilecek epey hoş bir atılım olur doğrusu.

Oyun karakterlerinin gerçek tasviri

Uyarlamada yer alacak olan karakterlerin direkt olarak oyunlardan alınıp alınmayacağı şimdi bilinmiyor. Fakat şayet ki Netflix, oyundaki karakterleri uyarlamaya da dahil etmek isterse mutlaka sinemaların yaptığı şeyi yapmaması gerekiyor. Dizide yer alacak olan karakterlerin yalnızca dış görünüşleri ya da fizikî özellikleri değil karakteristik özellikleri ve art plan öyküleri de oyundaki karakterlere sadık olmalı.

Oluşturulacak evren

Deadline’da yer alan bir habere nazaran seri, T Virüsü salgınıyla tahrip edilmiş bir dünya üzerinde geçecek. Fakat bu kıyamet sonrası dünya tasviri daha evvel The Walking Dead üzere epeyce başarılı bir yapımda aktarıldı. Münasebetiyle dizinin de tıpkı oyunlardaki üzere bu virüsü kısıtlı bir alanda tutmaya çalışmak üzerine bir kıssa kurması çok daha yerinde bir karar olur üzere gözüküyor. Umbrella Şirketi’nin sırlarını açığa çıkarmanın yanı sıra BSAA (Biyoterörizm Güvenlik Kıymetlendirme İttifakı) üzere tertiplerin kıssalarına de odaklanılabilir.

Yaratıklar

Resident Evil, zombiler üzere klasikleşmiş yaratıkların yanı sıra “licker”lar ya da “tyrant”lar üzere yeni yaratıkları da kaygı severlere tanıtmıştı. Sinemada ise Nemesis ve The Executioner üzere yaratıkları görebilmiştik. Hasebiyle yeni uyarlamada oyunlarda görülen çeşitli yaratıkların yer alması epey enteresan olacaktır.

Kötü karakterler

Resident Evil’ın berbat karakterlerinin, oyunun kahramanları kadar tanınan olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz. Hiç elbet ki kahramanların karakterlerine ışık tutmak ve karakteri derinleştirmek farklı olacaktır lakin Albert Wesker, Ada Wong, Ozwell E. Spencer ve hatta Albert Ashford üzere makus karakterleri görmek de epey farklı olabilir.

Sizin Resident Evil uyarlamasından beklentileriniz neler? Fikirlerinizi ve niyetlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu