Rusya, Kendi Çernobil Dizisini Yapacak

HBO ekranlarında yayınlanan Chernobyl dizisi, 1986’da yaşanan felaket hakkındaki ayrıntıları ekrana getiriyordu. Bu küçük seri, dünya çapında hayli büyük ses getirdi. IMDb’de de tepede yer alan imali hiç sevmeyen bir ülke var: Rusya.

Putin’in idaresindeki Rusya, Chernobyl dizisine karşılık olarak kendi dizisini yapmaya karar verdi. Ülkedeki bir televizyon kanalı, nükleer reaktördeki patlamanın CIA casuslarının işi olduğunu sav eden kurgusal bir üretim hazırlıyor.

The Moscow Times’ın haberine nazaran, Rus medyası için kahramanlarının kıssasını HBO’nun -bir Amerikan kanalının- anlatması, hazmetmesi güç bir durum. Ülkedeki haber kanalları, HBO’nun imalini eleştiriyor. Birtakım eleştirmenler, bu serinin Rusya’nın saygınlığına ziyan verdiğini tez ediyor. Kimileri da küçük serinin olayları güzelce karikatürize ettiğini savunuyor.

Rus NTV kanalı, HBO’nun anlattığından farklı bir öykü anlatacağı bir Çernobil dizisi çekecek. Dizinin temelini oluşturan bu teoriye nazaran Amerikalılar, Çernobil santraline sızdılar. Hatta savlara nazaran o gün tesiste Amerikan istihbarat servisi casuslarının olduğuna dair tarihi ispatlar var.

Rusya’nın Soğuk Savaş devrinden beri devam eden daimi karşı propaganda sistemi bir defa daha devreye girmiş üzere gözüküyor.

Başa dön tuşu