Sinema Tarihinin En İyi Batman Aktörü: Michael Keaton

Batman, yalnızca bir insan olduğu söylense de aslında öyle olmayan, insanüstü zekâya ve öğrenme yeteneklerine sahip, çocukluk travması nedeniyle kendini cürümle savaşmaya adamış bir karakterdir. Elbette bu güçlü karakter, DC’nin şu anki en büyük markasıdır. 

Batman’i beyaz perdede canlandıracak kişi seçiminde en son Robert Pattinson üzerinde karar kılındı. Bu da birtakım çevrelerden büyük reaksiyon çekti. Heath Ledger da misal bir reaksiyona maruz kalmıştı lakin ünlü oyuncunun Joker performansı ikonik hâle geldi. Geçmişte Batman olarak gördüğümüz oyuncular ortasında ise Michael Keaton bir adım öne çıkıyor. 

Michael Keaton role birinci seçildiğinde sosyal medyanın olmadığı o devirde hayranlar, DC’yi öteki bir oyuncuyu seçmesi için mektup yağmuruna tutmuştu. Keaton, daha sonra efsane bir performans sergilemişti.

Keaton’ın Christian Bale’den uygun olduğunu söylemek epeyce argümanlı bir telaffuz olur. Nolan’ın Batman üçlemesinde Gotham’ın pelerinli süvarisi olarak gördüğümüz Bale, büyük muvaffakiyet yakalamıştı. Öte yandan dürüst olmak gerekirse Bale, sinemanın gördüğü en yeterli “Bruce Wayne” olmuştu, Batman değil. Dünyanın en düzgün dedektifi olmak için biraz fazla acımasız bir karakterdi. Hatta kimi sorgulama teknikleri direkt azap sayılabilir. Batman'i sevenlerin birden fazla bu durumdan rahatsızdı. Hayranların söylemlerine göre bir öbür Punisher’a gerek yok. 

Filmin havası; Wayne ile Batman ortasındaki keskin farkı gösteren kıyafetleri; turistlerin orta sokaklarda gasp edildiği bir periyotta çekilmiş, o periyoda uygun gotik yapısı; sinemanın muvaffakiyetini arttırırken Keaton’ın da aktörlüğünü daha ön plana itiyor.

Burton Keaton’a rolü verdiğinde, sıradan bir adamın kostümü giyip adalet sembolüne dönüşmesini istiyordu. Bu nedenle sinema boyunca beşerler, Bruce Wayne’i tanımaz. Tamam, o periyotta internet yok lakin beşerler, Bruce’a “Bu adam, Bruce Wayne değildir” diye bakar. Keaton, sinemalarında büsbütün bir kahramana dönüşmüş olan Batman ile karşımıza çıkar.

Bu rol öylesine ikoniktir ki günümüzde kahramanların sık kullandıkları ikili kişilik ve “Ben Batman’im / Ben Iron Man’im” üzere replikleri çizgi romanlara ilgi göstermeyen sinema izleyicileri de bu konsepti bu üretimlerde öğrenip benimsemiştir. Keaton, Batman olmak için yaşayan Bruce Wayne’i en yanlışsız canlandıran aktör oldu. 

Filmin yarattığı kültürel fenomen olmasaydı, bugün beyaz perdede izlediğimiz birçok muhteşem kahraman sineması tahminen de olmayacaktı. Barry Allen yani The Flash, basılı yayında çizgi roman dalını kurtaran karakter olmuştu. Sinemada ise Keaton ve Batman bu muvaffakiyete imza attı diyebiliriz. O devirde elindeki kaynakları Howard The Duck’ın sinemasında kullanan Marvel ve satışları düşen DC, neredeyse batma noktasına geldiklerinde, Superman ve Batman’de ışık gören firmaların sinema haklarını almalarıyla hayatta kaldılar. 

Keaton ve rolünün bu tesirini daha sonra oynadığı sinemalarda de gördük. Keaton, Birdman’de eski bir harika kahraman aktörünü oynarken Spider-Man: Homecoming’de kendisini Vulture rolünde izledik.  Michael Keaton, tüm vakitlerin en tanınan Batman’i olmasa da en âlâ Batman’i olmaya devam edecek üzere duruyor.

Başa dön tuşu