Sizler için seçtiğimiz 10 romantik film!

IMDb kullanıcılarının oylarına nazaran sıralanmış birbirinden şahane, romantik, aşk sinemalarını sizler için bir ortaya getirdik.

Sil Baştan (2004) – Puanı: 8.4

Sil Baştan, ayrıldığı sevgilisinden kalan hatırlarını sildiren bir adamın kıssasını anlatıyor. İki yıl boyunca bir arada olduğu sevgilisinden epey şaşırtan bir haber alan Joel Barish, bir teknolojik deneye katılan sevgilisine münasebetlerini büsbütün hafızasından silinmeden hatırlatmaya çalışmaktadır. Yani Barish’in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır. Bu gelişme üzerine küplere binen adam, tıpkı prosedürü kendi üzerinde de gerçekleştirmek ister.
Film, adamın hafızaları silinirken, yaşanılan bağlantıyı gözler önüne serer. Adam da bir defa daha epeyce güzel başlayan ve sonradan tadı kaçan bağlantıyı izler. Lakin vakit geçtikçe ve sıra yaşanılan hoş şeylere gelince, üzerindeki müdaheleyi durdurmak ister. Pişman olmuştur!

Prenses Gelin (1987) – Puanı: 8.1

Prenses Gelin Buttercup isimli masal kahramanının kıssasına odaklanır. Florin isimli hayali bir ülkenin çiftliğinde yaşayan Buttercup ile çiftlik çalışanlarından biri ortasında masumane bir aşk doğmuştur. Buttercup’a duyduğu aşk için yaşadığı yeri terk eden Westley uygun bir geleceğe sahip olup evlenebilmeleri için bir gemiye atlar. Ancak seyahat sırasında korsanların saldırısına uğrayan gemi iki aşığı birbirinden ayırır. Westley’nin öldüğünü düşünen Buttercup derin bir hüzne ve ümitsizliğe kapılır. Çaresizce bir prensle evlendirilen Buttercup yakın vakitte mukadderatın çeşitli atılımlarıyla karşılaşacak, hayatı beklemediği bir biçimde değişecektir.

Gün Doğmadan (1995) – Puanı: 8.0

Gün Doğmadan Evvel, yolları kesişen bir bayan ve bir erkeğin kıssasını anlatıyor. Sıradan bir Avrupa seyahati sırasında trende karşılaşıp tanışan iki farklı insan, Jesse ve Celine bu seyahate sıradışı bir formda sürdürürler. Viyana şehrindeyken trenden inmeye ve birlikte bir günlüğüne bu kentte kalmaya karar veren ikili, Viyana sokaklarının sonsuzluğunda farklı bir gün yaratma fırsatını yakalarlar. Bu süreçte birbirlerine karşı bir şeyler hissetseler de asla kelamlara dökemezler. Çok emin oldukları tek şey ise bu gecenin birlikte geçirecekleri birinci ve son gece olacağıdır.

Richard Linklater’ın düşük bütçeli ve mütevazi bir atakla peliküle yansıttığı sinema, birinci gösteriminin akabinde büyük beğeniyle karşılanmış; vakitle kendine has bir hayran kitlesi yaratmıştır. Sonuçta dokuz yıllık bir ortanın akabinde Before Sunset isimli devam sinemasıyla öyküyü kaldığı yerden devam ettirmiştir.

Başa dön tuşu