Star Wars: The Rise of Skywalker’ın Gişedeki Çökme İhtimali

Disney’in satın almasıyla birlikte her sene bir Star Wars sineması vizyona girmeye başladı. Bu sinemalardan bir tanesi de aralık ayında vizyona girecek olan Star Wars: The Rise of Skywalker olacak. Forbes muharrirlerinden Scott Mendelson da dokuzuncu Star Wars sinemasının gişesiyle ilgili kimi öngörülerde bulundu.

Dokuzuncu sinemanın öngörülerine başlamadan evvel 2017’de çıkan ana öyküyü sürdüren son sinema olan Rian Johnson’ın yazıp yönettiği The Last Jedi; ABD içinde 620,18 milyon dolar, dünya genelindeyse 1,3 milyar dolar gelir elde etmişti. Bu sinema ise Skywalker Saga’nın son sineması olacak. Disney, bundan sonra Star Wars’un çekirdek karakterlerini ve “isyancılar İmparatorluğa karşı” öykü anlatımını bırakacak. Bunlar da göz önüne alındığında bu sinema, hayranların gözünde Avengers: Endgame sınıfına oturtulur mu?

Tabii sinemanın önünde makûs ihtimaller de bulunuyor. Sinema artık genel izleyicinin dikkatini çekmiyor olabilir. Luke ve Han Solo’nun ölmesi, Leia’yı canlandıran Carrie Fisher’ın üç yıl evvel ölmesi ve bu sinemada evvelki imgeler kullanılarak yalnızca ‘cameo’ olarak yer alacak olması Star Wars’u artık yalnızca devasa bütçelere sahip bir sinema pozisyonuna getirmiş de olabilir.

Benzer örnekler

Star Wars: The Rise of Skywalker’ın pozisyonunda daha evvel 2001 yılında çıkan Jurassic Park 3 ve 2016 yılında çıkan Star Trek Beyond da bulunmuştu. Joe Johnston’ın başında bulunduğu 90 dakikalık Jurassic Park sineması yalnızca 93 milyon dolara mal edilmiş ve dünya genelinde gişede 369 milyon dolar kazanmıştı. Justin Lin’in başında bulunduğu Star Trek 3 ise gişede bu kadar başarılı olamadı, 185 milyon dolarlık bütçeye sahip olan sinema 343 milyon dolarlık gişe geliri elde edebildi.

The Rise of Skywalker da bir vakitler sinema markaları olarak zirvelerde yer alan bu sinemalar üzere makus bir sonla karşılaşabilir. Üstteki örnekleri daha düzgün kavrayabilmek için genişletmek gerekirse Jurassic World’ün bir evvelki sineması olan 1997 yılında çıkan The Lost World: Jurassic Park ABD’de 229 milyon dolar dünya genelinde ise 620 milyon dolar kazanmıştı. Star Trek Beyond’un bir evvelki sineması olan ve 2013 yılında çıkan Star Trek into Darkness ise ABD’de 229 milyon dolar, dünya genelinde 467 milyon dolar kazanmıştı. Jurassic Park 3 ve Star Trek 3’ün vizyona girdikleri devirlerde epeyce dişli rakiplere karşı yarıştıklarını da hatırlatmak gerekiyor olağan.

Peki sizin Star Wars: The Rise of Skywalker’ın gişesiyle ilgili öngörüleriniz neler? Siz bu sinemaya sinemada gitmeyi düşünüyor musunuz? Sizce bu sinema de tıpkı JP3 ve ST3 üzere büyük düşüşler yaşar mı? Fikirlerinizi ve fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu