Tüm vakitlerin en başarılı 12 macera sineması

Erhan Doğru

Tercih edeceğiniz sinemanın her sahnesinde farklı bir macera farklı bir aksiyon olsun istiyorsanız, bu liste tam da size nazaran…

Çatışmaların, kovalamacaların ve heyecanlı seyahatlerin eksik olmadığı en hoş macera sinemaları, herkes tarafından tercih edilebilecek üretimlerdir. Bilhassa 90’lı yıllarda örneği çokça görülen Macera sinemaları, günümüzde teknolojinin devreye girmesiyle daha da hoş yapıtların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Sizler için itinayla hazırladığımız bu içerikte tüm vakitlerin en hoş aksiyon macera sinemalarını bir ortaya getirdik.

İşte tüm vakitlerin en başarılı 12 macera sineması;

1. Karayip Korsanları Serisi / Pırates Of Carrıbean (2003 – 2017)
IMDb: 8.0

Macera sineması denince kesinlikle izlenmesi gereken sinemalardan olan Karayip Korsanları serisi, kurnaz ve sempatik korsan Jack Sparrow’ un maceralarını anlatır. Siyah İnci isimli geminin kaptanı olan Jack, öteki bir kurnaz korsan olan Kaptan Barbossa tarafından oyuna getirilir ve gemisi elinden alınır. Tek başına müzadeleye girişen Jack Port Royal kasabasında yakalanarak zindana atılır. Bu sırada kasabaya saldıran Kaptan Barbossa belediye liderinin kızını kaçırır. Kızın çocukluk arkadaşı kızı kurtarmak ister, Kaptan Jack ise gemisini kurtarmak ister. Bu yoldaki emsal düşmanları birbirini sevmeyen bu ikiliyi müttefik yapar. Kaptan Barbossa ve tayfasını alt etmeye çalışan ikili bir çok maceraya atılacaktır. Birinci sinema çok beğenilince 5 sinemalık bir seri çekilmiştir ancak Johny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley, Geoffrey Rush üzere isimlerin yer aldığı birinci sinemanın verdiği keyif farklıdır.

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

2. Deadpool (2016) IMDb: 8.0

Aksiyon, Macera ve güldürü cinsinde son yıllarında en renkli sinemalarından olan Deadpool, eski bir özel kuvvetler vazifelisi olan Wade Wilson’un hayatının değişimini gözler önüne seriyor. Kansere yakalandığını öğrenen Wade, sevdiği bayanı bu acılı süreci izlemekten kurtarmak ismine, kendisine tedavi umudu sunan bir bilimsel projeye adar. Ancak bu projede bir yan tesir ile karşılaşır. İzlemesi zevkli Deadpool, o kadar büyük tesir yarattı ki 2018 yılında ikinci sinemasını vizyona sürdü. Marvel stüdyolarından çıkan bu sinema serisini izlerken hem aksiyona hem de komediye doyacaksınız.

Tür: Aksiyon, Macera, Güldürü, Bilim Kurgu

3. Süratli ve Öfkeli: Rio Soygunu / Fast Five (2011) IMDb: 8.0

Macera sinemaları dendiğinde akıllara katiyetle Süratli ve Öfkeli sinemasının serileri gelir. Bu sinemalar ortasında en çok göze çarpanı ise Fast Five ismiyle vizyona giren Süratli ve Öfkeli 5 Rio Soygunu… Macera sineması tercih edeceklerin kesinlikle izlemesi gereken Fast Five sinemasında, Dominic mahpusa nakledilirken Mia ve Brian tarafından kaçırılır. Yetkililer onlar için arama yaparken, üçlü Rio de Janeiro’ya kaçmıştır. Mia ve Brian, Vince tarafından Dominic’in de içinde olduğu bir işe davet edilir. Trenden 3 tane lüks araç çalınacaktır. İşin içine DEA casusları da girince ortalık karışır. Aksiyonun ve maceranın hiç eksik olmadığı bir üretim. Kesinlikle izleme listesinde olmalı.

Tür: Macera, Cürüm, Aksiyon

Başa dön tuşu