Ünlü Yazar Elif Şafak’ın Kitabı Aşk, Netflix Dizisi Olacak

Yazdığı satırlar ve aldığı mükafatlar ile memleketler arası çapta bir saygınlığa sahip olan muharrir Elif Şafak tarafından 2011’de yayımlanan ve yalnızca Türkiye’de 850 bin adet satan Aşk romanı, artık Netflix’in ellerinde. Geçtiğimiz yıldan bu yana Hakan: Muhafız, Atiye ve gençlik dizisi Aşk 101 üzerinde çalışan Netflix’in Türkiye’deki yeni projesi de böylelikle katılaşmış oldu. 

Aşk romanı, toplamda 37 lisana çevrilen ve dünya çapında son yılların en çok satan kitaplarından birisi. Çünkü bu başarıyı anlattığı hikayeyle ziyadesiyle hak ediyor. Netflix, anlaşılan o ki artık bu hikayeden yararlanmak istiyor.

Elif Şafak’ın Aşk Romanı ne anlatıyor, Netflix’in yeni Türk dizisi ne anlatacak?

Aslında kestirim ettiğiniz üzere düpedüz, sıradan TV dizilerindeki aşk öyküleri bu kitapta yer almıyor. Çünkü kişisel halde iki kişinin ortasında yaşanan özel durumdan çok, bir kişinin aşk duygusu ile tanışmasını okuyoruz.

Bu tanışıklık ise epey manidar bir yoldan geçiyor. Elle Rubinstein isimli bir bayan, 13. yüzyılın en değerli şair, muharrir ve düşünürlerinden Mevlana ve Şems-i Tebrizi ile tesadüf yapıtı “tanışıyor”. Elbette bu tanışıklık da o denli düşündüğünüz üzere değil, günümüze kadar ulaşan bir el yazması sayesinde oluyor. Ella, “aşkın ve hayatın 40 kuralı” isimli yazını okuduktan sonra ruhsal ve felsefi bir seyahate başlıyor. 

Bilgelik ve şiirin iç içe geçtiği seyahatte, Elle ile biz de ferdî bir seyahatin peşinden sürükleniyor, aşk hissinin ne olduğunu öğreneceğimiz gizemli bir seyahate sürükleniyoruz.

Başa dön tuşu