X-Men Serisi, Dark Phoenix ile Tatsız Bir Kapanış Yaşadı

Disney, salı günü yaptığı açıklamada üçüncü çeyrek raporlarının duyurusunu gerçekleştirdi ve Fox’un sinema tarafının 170 milyon dolarlık bir faaliyet ziyanı olduğunu tabir etti; ki bu bahiste gişede hayal kırıklığı yaratan Dark Phoenix’in büyük bir hissesi bulunuyor. Sinemanın, pazarlama için yapılan harcamalar hariç maliyeti 200 milyon dolarken sinemanın dünya çapındaki gişe hasılatı yalnızca 253 milyon dolarda kaldı. Ayrıyeten Dark Phoenix de Fox’un ellerinden çıkan son X-Men sineması olmuş oldu. (Ufak bir hatırlatma: Bir sinema için rekalm sarfiyatları, genelde sinemanın çekim bütçesiyle birebirdir. Yani ihitmalen Dark Pheonix, pazarlama masraflarıyla birlikte 400 milyon dolara patladı.)

Bu, Fox’un elinde bulunan X-Men için pek de parlak bir son olmasa da Disney’in ellerinde geri dönüş yapabilir. Marvel Studios, geçtiğimiz ay dördüncü fazın sinema ve dizilerini açıkladı. Evvelden Fox’un elinde olan X-Men, Deadpool ve Fantastic Four üzere karakterlerin sinemaları bu fazın tanıtımında yer almıyordu fakat bu karakterlerin ve sinemaların de sinematik kozmosa katılacak olması epey olası.

Marvel Studios Lideri Kevin Feige, X-Men ile ilgili yaptığı açıklamada “Her ne yaparsak yapalım, daha evvel yapılandan daha farklı olacak” tabirlerini kullandı. Spider-Man’in de Marvel Sinematik Evreni’ne (MCU) geçmeden evvel X-Men ile emsal problemler yaşadığını lakin MCU’ya geçtikten sonra bu sorunlardan arındığını düşünecek olursak benzeri bir toparlanma süreci X-Men için de geçerli olabilir.

Daha evvel Spider-Man’in yayın haklarını elinde bulunduran Sony, Amazing Spider-Man ile Spider-Man sinema kozmosu oluşturmak istese de Amazing Spider-Man 2, Sony’nin bu planlarını suya düşürdü. Daha sonra MCU’ya giriş yapan Spider-Man’in bu cihandaki birinci sineması Spider-Man: Homecoming 880 milyon dolar, devam sineması Spider-Man: Far From Home ise 1 milyar dolarlık bir gişe hasılatı yapmayı başardı.

Ayrıca on sekiz yaşın üstüne hitap eden iki sinemasıyla hayranları tarafından epey sevilen Deadpool da bulunuyor. Disney’in eline geçmesiyle Deadpool’un mukadderatının ne olacağı merak edilirken Disney CEO’su Bob Iger, “R-rated” yani yetişkin içerikli sinemalara de açık olduklarını belirtmişti. Münasebetiyle şu an için Deadpool ve X-Men, emin ellerde görülüyor.

Başa dön tuşu