Yeni Dune Filmi, Eski Filme Göre Özüne Daha Bağlı Olacak

Denis Villeneuve’ün direktörlüğünü üstlendiği Dune’un vizyona girmesine bir yıldan fazla bir mühlet var. Warner Bros.’un verdiği yeni bir kararla birlikte filmi bekleyenlerin 1 ay daha fazla beklemesi gerekecek. Yapılan açıklamaya nazaran sinemanın 20 Kasım 2020 olan çıkış tarihi, 18 Aralık 2020’ye ertelendi.

Bu karar, sineması çok çetin bir rekabete sokacak zira sinemaya yakın vakitlerde vizyona girecek üretimler ortasında Steven Spielberg’ün West Side Story isimli sineması, Tom Holland’ın oynadığı Uncharted sineması ve Eddie Murphy’nin oynadığı Coming to America sinemasının devamı olan Coming 2 America bulunuyor. Dune, Frank Herbert’ın 1965’te yazdığı tıpkı isimli romanından uyarlanıyor.

Filmin konusu şu formda özetlenebilir: “Arrakis’in idareciliği, imparator tarafından Harkonnen Noble House’tan House Atreiders’e transfer edildiğinde problemler başlıyor. Harkonnen’lar ayrıcalıklarından vazgeçmek istemiyorlar ve sabotaj ve ihanet yoluyla genç dük Paul Atreides’i gezegenin şiddetli şartlarında mevte terk ediyorlar. Paul Atreides, orada hakkı olanı almasına yardım edecek ordunun temeli olan çöl sakinlerinin bir kabilesi Fremen’i buluyor.”

“Paul Atreides, tekrar de bir gasp edilen dükten çok daha fazlası. Söylenene göre Atreides, harika bir insan yetiştirmek için tasarlanmış çok uzun vadeli bir deneyin son eseri olabilir. Uğraşı, güçlü beşerler ve olaylar ortasındaki bağın merkezinde yer alıyor ve yansılar Imperium boyunca hissedilebilir bir hâle geliyor.”

Aslında bu üretim, Dune’u beyaz perdeye taşıyan birinci sinema olmayacak. 1984 yılında David Lynch tarafından yönetilen bir Dune sineması de bulunuyor. Bu sinemada başkarakter olan Paul’u canlandıran isimse Kyle Machlachlan. Sinema, her ne kadar bir kült olarak anılsa da birden fazla seveni, sinemanın Frank Herbert’ın yazdığı romanın inceliklerini yakalamakta başarısız olduğunu düşünüyor. Villeneuve, sinemaya kendi yaklaşımının nasıl olduğunu verdiği bir röportajda anlattı:

“David Lynch, 80’lerde çok güçlü özelliklere sahip bir adaptasyon yaptı. O, yaşayan en yeterli sinema yapımcılarından biri ve ona büyük hürmet duyuyorum. Onun yaptığı adaptasyonu gördüğüm vakit etkilenmiştim fakat hayal ettiğim şey o değildi. Bu yüzden ben, hayallerimin adaptasyonunu yapmaya çalışıyorum. Benim yaptığım Dune’un, David Lynch’in Dune’uyla hiçbir alakası olmayacak. Ben kitaba geri dönmeyi tercih ettim. Yani sinema, kitabı okurken zihnimde nasıl canlandıysa o denli olacak.”

Dune’un çekimleri, Mart ayında Budapeşte’de başlamıştı. Bunun yanı sıra Temmuz ayında Ürdün’de de çekimler yapıldı. Bu arada Villeneuve’ün bahsettiği adaptasyon, iki sinemadan oluşacak.

Başa dön tuşu