Yeni Sinema Kanunu Yürürlüğe Girdi: İşte Tüm Yenilikler

Türkiye ve tüm dünyada sinema izleyicilerinin sayısı giderek azalıyor. Netflix, Hulu, Apple TV+, Disney+ üzere platformlarla sinemaya gitme muhtaçlığı yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Bu dönüşüm sürecinde ise sinemalar için yerel ve ulusal çapta esaslı düzenlemeler yapılıyor. 

Şu anda vizyonda olan Karakomik Sinemaların 1 yıl ertelenmesine, Organize İşler: Sazan Sarmalı sinemasının daha vizyondayken Netflix’te yayınlanmasına neden olan krizleri hatırlarsınız. Türkiye’deki sinema salonu işleten şirketler, pek çok bahiste eleştirilmiş, şikayetler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da dinlenmişti. Sinema ismine yaşanan tüm ezaları çözecek üzere görünen Yeni Sinema Kanunu bugün yürürlüğe girdi. 

İşte Yeni Sinema Kanunu kapsamında düzenlenen tüm konular:

Reklam müddetleri 10 dakikaya düşürüldü:

Artık sinema öncesinde yarım saati bulan reklamlar izlenmeyecek. Sinema salonu işletmecileri, reklam mutabakatlarını buna nazaran düzenleyecekler.

Film başlamadan evvel en az 3 dakika boyunca yeni sinema fragmanları gösterilecek:

Düzenlemede, sinema öncesi yayınlanan gelecek sinemaların tanıtımları açısından değerli fragmanların mühletleri de değiştirildi. Artık asgarî 3 dakika boyunca yeni sinemalardan fragmanlar göstermek mecburî olacak. Bakanlığa nazaran fragmanlar ve tanıtımlar, izleyicilerin sinemaya gitme isteğini artırıyor.

Mısır Savaşları’na neden olan kampanyalı bilet satışı sonlandı. Artık bilet ve mısır farklı ayrı satılacak

Geçtiğimiz yıl tartışmaların çıkış noktası birtakım salon işletmecilerinin sinema bileti ile mısırın tıpkı pakette bulunduğu kampanyalar düzenlemesiydi. Biletler bu kampanyalar ile ucuza geldiği için sinema üretimciler ziyan etmişlerdi. Birtakım bölgelerde ise izleyicilere mısır almayı zarurî koşan kampanyalar da vardı. Artık hepsi tarih oldu.

Salon işletmecileri biletlerde başka, yan eserlerde ayrı başka kampanyalar düzenleyebilecekler. Fakat yan eserler ile bileti tek bir paket halinde satamayacaklar. 

İndirimli bilet kümeleri düzenlendi. Salon işletmecileri aşağıdaki formda indirimli bilet satışı yapabilecekler:

  • Belirli yaş ve üzeri biletleri
  • Engelli bireyler için biletler,
  • Şehit ve gazi yakınlarına özel biletler
  • Halk günü biletleri, 
  • İnternet biletleri,
  • Kamu meslek kümesi biletleri,
  • Öğrenci biletleri,
  • Sabah seansı biletleri.

Yeni yaş sınıfları ve yaş sınırlamalarına ait yeni logolar şöyle:

Özellikle çocuk sinemaları öncesinde gösterilen yetişkin içerikli sinema reklamları için de çok sayıda şikayet yapılmıştı. Artık reklamlar ve sinema öncesindeki fragmanlar da bu yaş sınırlamasına nazaran düzenlenecek.

Vizyona giren bir sinemanın Netflix üzere platformlarda çabucak yayınlanmasının önüne geçildi:

Geçtiğimiz yıl vizyona giren Organize İşler: Sazan Sarmalı sineması, şimdi vizyondayken Netflix tarafından yayınlanmıştı. Sineması sinemada izleyen Netflix aboneleri duruma haklı olarak reaksiyon verdiler ve bunun, yalnızca kâr emeli güden bir hareket olması önemli yankılar uyandırdı. Yeni kanun ile birlikte bir sinemanın fiyatlı platformlarda yayınlanması için 5 ay, fiyatsız platformlarda yayınlanması için en az 6 aya muhtaçlığı var.

Bir diğer deyişle vizyona giren sineması Netflix asgarî 5 ay sonra yayınlayabilecek, PuhuTv üzere fiyatsız platformlar ise asgarî 6 ay sonra yayınlayabilecek. 

Yeni Sinema Kanunu ile gelen düzenlemeler bu kadardı. Pekala siz hem düzenlemeler hem de sinemaların mevcut durumları hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım, herkese âlâ seyirler!

Başa dön tuşu