2000’li yılların en uygun 10 Türk filmi!

Erhan Doğru

Bildiğiniz üzere daha evvel en güzel güldürü, bilim kurgu, vb sinema ve dizilerin listelerini siz bedelli okuyucularımızın beğenisine sunmuştuk. Lakin sizlerden gelen talepler üzerine bu listemizde Türk sinemalarını ele alarak derlediğimiz sinemaları sunuyoruz.

Listeyi oluştururken IMDB puanlarını dikkate aldığımızı hatırlatmakta yarar var.

İşte 2000’li yılların en yeterli 10 Türk filmi!

Babam ve Oğlum (2005) – (IMDB – 8.7)

Babam ve Oğlum’da, 12 Eylül darbesinin yıktığı hayatlardan birinde yetişmektedir küçük Deniz. Annesini şimdi doğmadan evvel kaybetmiş, bir gazetede muharrir olarak çalışan babası tarafından mütevazi bir meskende yetiştirilmiştir. Babası dışında tanıdığı tek bir akrabası bile yoktur. Taki babası Sadık, bir gün Deniz’i şaşırtacak bir haberle gelene kadar… Deniz artık babasıyla birlikte, hiç görmediği dedesinin yanında, küçük bir kasabada yaşayacaktır. 

Köye vardıklarında Sadık yıllar evvel küstüğü babasını birinci kere görüyordur. Ortalarındaki bu üskünlük kolay kolay geçecek cinsten bir durum değildir. Sadık’ın dönüş sebebini anlamlandıramayan aile bir yandan çok memnunken öteki yandan tedirgindir de. Vakitle Deniz bu hiç görmediği ailesine alışırken ve her şey düzelmeye başlamışken yaşanan bir dram herkesi derinden etkileyecektir.

Son devir sinemamızın en dokunaklı sinemalarından biri olarak kabul gören Babam ve Oğlum kendi tipinde klasikleşmeye aday sinemalardan biri.

Kış Uykusu (2014) – (IMDB – 8.4)

Aydın emekli bir tiyatrocudur; oyunculuğu bıraktıktan sonra Kapadokya’ya babasından yadigar kalan butik oteli işletmek için geri döner. Aydın o günden sonra başlayan kış uykusu bu gözlerden ırak otelin içerisindeki gündelikleriyle, kah mahallî bir gazeteye köşe yazıları yazarak kah her vakit niyetlendiği fakat bir türlü başlayamadığı tiyatro tarihi kitabını yazmayı düşünerek geçer. Tüm bu süreçte hayatında iki bayan vardır: Kendisine her manada uzak ve soğuk davranan genç karısı Nihal ve boşandıktan sonra yanlarına taşınan kız kardeşi Necla… Kışın bastırması ve artan kar yağışı bu küçük taşrada en çok Aydın’ın hudutlarına dokunur ve onu uzaklara gitmeye teşvik eder… 

Türk sinemasının Cannes tescilli, bol ödüllü direktörü Nuri Bilge Ceylan’ın Bir Vakitler Anadolu’da sinemasından sonra hayata geçirdiği ve Cannes’da büyük ödül Altın Palmiye’ye layık görülen son sineması olan Kış Uykusu’nun başrolünde Haluk Bilginer yer alırken takımda kendisine Demet Akbağ, Melisa Sözen, Ayberk Pekcan, Serhat Kılıç, Tamer Levent, Nejat İşler ve Ender Sarıbacak eşlik ediyor. 

Pardon (2005) – (IMDB – 8.1)

Tiyatro fenomeni, müellif, meddah ve sinemacı Ferhan Şensoy’un, gerçek bir olaydan esinlenerek sinemaya aktardığı bu farklı sinema, üç yakın arkadaşın şanssız hayatlarının kıssası. Sıradan birer vatandaş olan üç kafadarın hayatı, içlerinden birinin bir yanlışı yüzünden büsbütün değişecektir. Her zamanki üzere akıp giden günler artık hiçbir vakit eskisi üzere olmayacaktır. Vaktinden çok sonra askerliğini yapan İbrahim nerede bir resmi kıyafet görse çabucak oradan kaçar olmuştur. Yalnızca suçsuz bir dehşet üzere gözüken bu fobisi yüzünden sevdiği arkadaşları ve kendisinin başına gelmeyen kalmaz. Arkadaşlarıyla birlikte kendini mahkeme salonlarından, hapishaneye kadar uzanan bir seyahatte bulur. Neler olup bittiğini anlamadan cezaevine düşen, üç arkadaşın akılları daima dışarıdadır. Ancak geride kalanlar yavaş yavaş kendi yollarını çizmektedir.

Başa dön tuşu