2019 Yaz Sezonu Film Sektörünün Enleri

2018 yılının yazında çıkan her sinema yalnızca âlâ izlenmelere ulaşmamıştı, kesimin beklediğinin kat ve kat üstünde gişe satışlarına ulaşmıştı. Bu nedenle Hollywood 2019’un yazından büyük şeyler bekliyor.

Avengers: Endgame, John Wick Chapter 3 – Parabellum ve Aladdin gibi sinemalar, bu yaz dönemine yeterli bir giriş yaptı fakat bunlar ve dışındaki sinemalar, sinema dalının yüzünü çok güldürmedi.

Godzilla’nın, Men In Black’in ve X-Men’in yeni sinemaları büyük hayal kırıklıklarıydı. Comscore’e nazaran, bütün bu sinemalar geçen yıla kıyasla bilet satışlarının yüzde 7 düşmesine sebep oldu.

Ancak önümüzde, sinema kesimi için daha parlak günler olabilir. Spiderman’in yeni sineması Spider-Man: Far From Home vizyona girmesiyle âlâ bir satış sayısına ulaşacak üzere duruyor. Ayrıyeten Aslan Kral, Quentin Tarantino’nun Once Upon a Time in Hollywood ve Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw gibi tezli sinemalar, gelecek haftalarda çıkıyor.

Ancak şu ana kadar 2019’un yazı, geçen yıla kıyasla beklenildiği kadar yeterli gitmedi.

İşte karışışınızda, 2019 yaz dönemi sinema kesiminin en düzgünleri ve berbatları:

En Düzgünlerden: “John Wick: Chapter 3 – Parabellum”

Keanu Reeves’in oynadığı serinin üçüncü sineması, perdelerden uzun müddet kalkmayacakmış üzere duruyor.

Çıktığı birinci hafta 56,8 milyon dolar kazanan sinema, beklentilerin de üzerine çıkmıştı. Sinema, dünya çapında 300 milyon dolar hasılat yaptı. Hatırlayacak olursak serinin birinci iki sineması 200 milyon doları bile geçememişti.

Lionsgate de Chapter 4’ün üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

En Berbatlardan: Indie Filmler

Bu yaz, izleyicilerin “gerçekten” sinema olan şeyleri izlemek istediklerini kanıtladı. Bu da bağımsız sinema yapımcılarının canını yaktı.

Annapurna Pictures, sıradanın dışında bir şey yaparak “Booksmart” isimli sinemasını 2.500 ekran için yayınladı. Üretimciler sinemanın yüzde 100 Rotten Tomatoes skorunun ve büsbütün bayanlardan oluşan yaratıcı grubunun, sineması bu yazın “izlenmesi gerekenler listesine” koymasını ummuştu. Fakat bu olmadı. Sinema 7 milyon dolarla açılış yaptı ve 24 Mayıs’tan bugüne yalnızca 21 milyon dolar hasılat yapabildi.

Amazon Studios’un çıkardığı Late Night’ın mukadderatı de Booksmart’tan farklı olmadı. Sinema, yalnızca 13 milyon dolar hasılat yapabildi.

En Düzgünlerden: “Disney”

Disney, bu yıl en çok hasılat yapan birinci dört sineması çıkarmasıyla marketin yüzde 36’sına hâkim oldu. Ayrıyeten bu birinci dört sinemanın üçü ilkbahar – yaz döneminde çıktı. Avengers: Endgame, Aladdin, ve Oyuncak Hikayesi 4

Film stüdyosu, döneme Avengers: Endgame ile başladı ve bu sinemayla Avatar hariç neredeyse her gişe rekorunu kırdı. Firmanın eleştirmenler tarafından sevilmeyen Aladdin filmi bile 800 milyon dolar hasılata ulaştı ve Disney hâlâ durmuş değil. Stüdyo, The Lion King’in (Aslan Kral) filmini yaz bitmeden yayınlamak istiyor.

En Berbatlardan “Devam Filmleri”

Devam sinemaları, 2018’in yaz döneminde büyük izlenmelere ulaşmışlardı. Jurrasic World: Fallen Kingdom ve Mission: Impossible – Fallout üzere devam sinemaları, sinema yapımcılarını ve izleyicileri hayli memnun etmişti. Fakat bu yazın devam sinemaları çok da uygun değil.

Men in Black: International ve Shaft gibi sinemalar çok eski sinemaların devamları niteliklerinde olduğu için fazla izlenmedi. Lakin bu sinemalardan kimileri çıkmak zorundaydı. Warner Brothers’ın çıkardığı Godzilla: King of the Mosters, stüdyonun MonsterVerse ismini verdiği bir seriye ilişkin. Firma 2020’da çıkaracağı Godzilla vs. Kong filmini manalandırmak için bu devam sinemasını çıkarmak zorundaydı.

FOX ise Dark Phoenix ile büyük hayal kırıklıklarına neden oldu. Neyse ki üretim, FOX'un çıkaracağı son Marvel sineması olduğu için Disney ve Marvel Studios'u çok da ilgilendirmiyor.

En Güzellerden “Çevrimiçi Sinema Servisleri”

Çevrimiçi sinema servisleri git gide büyüyor. Disney Plus ve Apple TV Plus üzere yeni servislerin çıkmasıyla bölümün en güzeller ortasında yer alması çok da şaşırtan değil.

En Berbatlardan: “Sinemalar”

Sinemalar, Avengers: Endgame’in çıkmasıyla döneme mükemmel bir giriş yapmış olsa da şu anda onlar için işler çok daha dingin bir halde. Söylentilere nazaran, geçen yıla kıyasla bilet satışları yüzde 10 daha düşük.

AMC, Regal ve Cinemark üzere büyük sinema isimleri, bu sakinlikten sağ çıkabilecek üzere görünse de küçük sinema zincirleri için durum epeyce makûs. Çıkan sinemaların çok ilgi çekmemesi insanların sinemaya gitmemesine neden oluyor.

Yeni çıkacak sinemalar, sinema kesiminin tek umudu üzere duruyor.

Başa dön tuşu