Anime izlemek isteyenlere öneriler: En iyi Miyazaki animeleri

Anime izlemek isteyen lakin nereden başlayacağını bilmeyenler için en âlâ Miyazaki animelerini listeledik.

Hayao Miyazaki, Japon manga ve anime sanatçısıdır. Elli yılı aşkın bir müddettir animasyon dünyasının içinde olan Miyazaki en yakın çalışma arkadaşı Isao Takahata ile birlikte Studio Ghibli isimli animasyon stüdyosunun kurucusudur. Bu stüdyodan çıkan animelerin her biri düzgün olsa da sizin için en uygunlarını sıraladık.

Ruhların Kaçışı, Hayao Miyazaki tarafından yazılıp yönetilen en tanınan animelerden biridir. Üretim, 2003 yılında ‘Uzun Metrajlı En Yeterli Animasyon Filmi’ Oscar’ını kazanmıştı. Stüdio Ghibli imali anime, tahminen de Miyazaki animeleri içinde en tanınan olanı. Birçok ödül kazanan sinema birebir vakitte Oscar kazanan birinci anime olarak karşımıza çıkıyor.

Prenses Mononoke, Hayao Miyazaki imzalı en tanınan animeler ortasında karşımıza çıkıyor. Miyazaki klasiklerinden olan bu sinema Japonya’da 12 Temmuz 1997’de gösterime girmişti. Sinema, ormanı koruyan doğaüstü yaratıklarla, tabiatın kaynaklarını süratle ve zalimce tüketen beşerler ortasındaki gayrete odaklanıyor. Tabiat ve insan ortasındaki gayret Miyazaki sinemaları için temel noktalardan biri diyebiliriz.

Aslen bir İngiliz romanından uyarlanan Miyazaki filmi Yürüyen Şato, Hayao Miyazaki tarafından yönetilen, 2004 çıkışlı Japon animasyon sinemasıdır. İngiliz müellif Diana Wynne Jones’un 1986’da yayımlanan tıpkı isimli kitabından uyarlanmıştır. Studio Ghibli imzalı anime şayet Miyazaki’yi birinci kere izleyecekseniz katiyetle birinci tercihiniz olması gereken animedir diyebiliriz.

Başa dön tuşu